Darmowa dostawa w Polsce już od 179 zł

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń do nas
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00

Social

Historia pasa do pończoch

Co kobietom pozostało z gorsetu, czyli krótka historia pasa do pończoch

Pas do pończoch – praktyczny element bielizny czy nieużyteczny dodatek? Relikt modowy czy element niegrzecznej bielizny? Chociaż zdania na temat współczesnego pasa do pończoch są podzielone, jedno trzeba mu przyznać – posiada ciekawą historię i mimo upływu lat, nadal budzi w nas wiele emocji.

Zacznijmy od początku, czyli od samych pończoch, które kiedyś miały niewiele wspólnego z tym, z czym kojarzą nam się dzisiaj. W XIV wieku przodkami współczesnych pończoch były grube skarpety do kolan, podtrzymywane przez podwiązki zapinane na sprzączkę pod kolanem. Co ciekawe, były wówczas elementem garderoby zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Prawdziwy przełom nastąpił w latach 20 XX wieku, kiedy rozpoczęto masową produkcję pończoch ze sztucznego jedwabiu. Były piękne i delikatne, jednak wymagały odpowiedniego utrzymania – to właśnie wtedy postanowiono stworzyć coś, co na zawsze odmieniło bieliźniane szuflady kobiet na całym świecie.

Gorset, czyli początek historii pasa do pończoch

Najważniejsze było to, aby pończochy pozostały naciągnięte, przy jednoczesnej swobodzie ruchów. Początkowo próbowano więc łączyć biustonosz, szelki i podwiązki, co mogło przypominać dzisiejszą bieliznę wyszczuplającą lub współczesne gorsety. Innym pomysłem utrzymania pończoch na swoim miejscu był pas typu girdle, mający dodatkowe zadanie – odpowiednie wymodelowanie partii brzucha oraz bioder. Dopiero w 1950 roku opatentowano pas, który najbardziej przypominał klasyczne, współczesne pasy do pończoch, jakie najczęściej widujemy w sklepach z bielizną. Krępujące ruchy gorsety odeszły w niepamięć, jakby historia obcięła ich górny, niewygodny odcinek i pozostawiła kobietom tylko jego dolną, praktyczną część.                                                                                                                                                    

Pas do pończoch w stylu pin-up

Lata 50 to wyjątkowy czas dla pasów do pończoch – niezwykle modny wówczas styl pin-up sprawił, że pas do pończoch gościł w prawie każdej kobiecej szafie i był jednym z podstawowych elementów codziennych stylizacji. Lata 50 to również czas rozpowszechnienia nylonu i poliestru, a więc zdecydowanie bardziej elastycznych materiałów – co miało swoje późniejsze konsekwencje w produkcji pasów do pończoch.

Już w latach 60 można było zauważyć słabnące zainteresowanie pasami – powodem tego była rosnąca moda na minispódniczki, a co za tym idzie – potrzeba stworzenia czegoś, co zakrywałoby całe nogi. W ten sposób pończochy musiały ustąpić miejsca bardziej funkcjonalnym wówczas rajstopom. Pas do pończoch stał się niepotrzebnym i niepraktycznym znakiem minionych lat – co ciekawe, zdarza się, że jest odbierany w ten sposób również dzisiaj.

Wielki powrót pasa do pończoch

Lata 80 to wielki powrót pończoch, ale nie pasa. Okazało się bowiem, że istnieje jeszcze jeden sposób utrzymania ich na kobiecych nogach – dzięki nowoczesnym materiałom, takim jak sylikon, stworzono pończochy samonośne, które do dzisiaj cieszą się dużą popularnością.

A jak wygląda to dzisiaj? Jakie zastosowanie ma współczesny pas do pończoch? Okazuje się, że… takie, jak miał wiele lat temu, a nawet większe! Czasy, w których bielizna była głęboko skrywana pod ubraniem i służyła tylko zakryciu intymnych części ciała na szczęście minęły bezpowrotnie. Dzisiaj, piękną i nowoczesną bieliznę kupujemy równie chętnie, jak ubraniowe must-have i często tworzymy z niej podstawę naszych stylizacji – spójrzmy chociaż na stylowe paski na dekolcie lub ozdobne tyły biustonoszy, które nadają naszej stylizacji wyjątkowości, gdy połączymy je z sukienkami z odkrytymi plecami. Czasem jednak wystarczy świadomość, że ma się na sobie piękną, elegancką bieliznę – daje nam to bezcenne poczucie kobiecości i wyjątkowości, a nasza pewność siebie wzrasta. Potwierdzi do każda kobieta, która zdecydowała się nie odkładać pięknej bielizny na wyjątkowe okazje, a nosić ją na co dzień. Pasy do pończoch są dzisiaj często kojarzone z bielizną erotyczną, co również nie do końca jest prawdą. Owszem, ich zmysłowy charakter dodaje kobiecie seksapilu, jednak zdecydowana większość kobiet potwierdza, że piękną bieliznę kupuje i nosi głównie z myślą o sobie i własnym samopoczuciu – Króliczek to bardzo docenia!

Dzienne czy ozdobne pasy do pończoch?

Fanki dziennych pasów do pończoch z pewnością docenią również bardziej zabudowany model- pas do pończoch Black Cat, czyli model typu girdle przypominający wyglądem obcisłą spódniczkę, uszyty z dwóch warstw polskiej poliamidowej dzianiny. Praktyczny pas Black Cat świetnie sprawdzi się jako stabilny pas dzienny, ponieważ dzięki swojej konstrukcji i sześciu podwiązkom zakończonym metalowymi żabkami utrzyma nasze pończochy na właściwym miejscu przez cały dzień.  Jest obszyty elastyczną gumką i nie posiada zapięć, dzięki czemu idealnie sprawdzi się pod dopasowane spódnice i sukienki jako pas modelujący sylwetkę.

Ozdobne, wieczorowe pasy do pończoch, takie jak bestsellerowe: pas Black Moon, pas do pończoch Sparkle QueenMrs. Bows czy uniwersalny pas do pończoch Seven of Spades to nie tylko odpowiednie utrzymanie naszych pończoch, ale też eleganckie dopełnienie naszych bieliźnianych kompletów – zdecydowanie piękniejsze niż zwykłe rajstopy.

Pas do pończoch: modele od których warto zacząć przygodę

One comment

  1. Bielizna jest do zakrywania intymnych części ciała. Każdy kto pokazuje intymność publicznie jest nierządnica i prostytutka.
    Nie na darmo kiedyś tak odbierano tego typu sprawy. I tak będzie zawsze bezwzgledu na to co ludzie wymyśla. Kobiety się stoczyły na samo dno – chodzą rozebrane i ciągną tysiące mężczyzn do wiecznej ciemności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

już od 179 zł

Wygodne zwroty

masz na to 14 dni

Gwarancja jakości

Polska produkcja, certyfikowane materiały

Bezpieczne płatności

przelewy online/karty/BLIK