Darmowa dostawa w Polsce już od 179 zł

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń do nas
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00

Social

Ankieta WHITE RVBBIT-zdjecie5-cover

Czarne biustonosze i polska metka – wyniki ankiety

Coroczna ankieta dotycząca ulubionych fasonów i kolorów bielizny, tego co lubicie w zakupach i na co zwracacie uwagę oraz postrzegania naszej marki jest już naszą tradycją. W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy jej trzecią edycję i chcemy podzielić się z wami opracowanymi wynikami.

Jaki był cel ankiety?

Głównym celem tegorocznej ankiety było zweryfikowanie, czy nasze założenia dotyczące przyszłych kolekcji na jesień/ zimę 2020 i wiosnę/ lato 2021 są zgodne z waszymi potrzebami i oczekiwaniami. Innymi słowy: czy przyjęliśmy dobre proporcje ilościowe w zakresie dobierania kolorów i modeli bielizny.

Drugim celem było zweryfikowanie, czy polska metka (informacja o tym, że produkt został wyprodukowany w Polsce) jest dla was istotnym czynnikiem wyboru produktu.

W jaki sposób to sprawdzaliśmy?

Na początek kilka informacji ogólnych:

Tegoroczną edycję ankiety, skierowaną przede wszystkim do kobiet, można było wypełnić przez 9 dni (od 10 do 19 stycznia 2020), pisaliśmy o niej na naszym Facebooku, Instagramie oraz na blogu.

Ankieta składała się z 19 pytań, podzielonych na 5 bloków. Pierwszy dotyczył znajomości naszej marki i tego jak ją postrzegacie, drugi informacji ogólnych o was (wiek, wzrost), trzeci – ulubionych kolorów i fasonów bielizny, czwarty – preferencji zakupowych i najczęściej noszonych ubrań, piąty – oceny naszej pracy i treści zamieszczanych na blogu. Spośród 19 pytań 14 były pytaniami jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru, a 5 pytaniami otwartymi (opisowymi). W niniejszym omówieniu skupiamy się na tych pierwszych.

Ankietę wypełniło 870 osób. Najliczniejszą grupą były kobiety w wieku 18-26 lat (354 osoby, co daje 40,7%) oraz 27-34 lata (285 osób, co daje 32,8%). Blisko 40% z was przyznało, że zna naszą markę – i jej asortyment – od niedawna, czyli krócej niż rok (takiej odpowiedzi udzieliło 345 osób, czyli 39,7%), nieco ponad 25% jest z nami od ponad roku (222 osoby, czyli 25,5%), a ponad 22% od ponad dwóch lat (195 osób, co daje 22,4%). Bardzo cieszy nas wynik uzyskany w odpowiedzi “jestem z wami od początku”, który zaznaczyły 54 osoby! To wielkie szczęście mieć tak wierne klientki.

Ankieta WHITE RVBBIT-zdjecie1b

Ze względu na to, że była to nasza czwarta ankieta, jej wyniki mogliśmy porównać z wynikami z poprzednich edycji. To pozwalało nam na przykład zauważyć, że….

…w bieliźnie podium bez zmian – czerń i semi-softy

Pytania o ulubiony kolor i ulubiony fason bielizny pojawiają się u nas co roku – i co roku przynoszą pewne zmiany. Największym zainteresowaniem – i to akurat jest niezmienne – cieszy się bielizna czarna – takiej odpowiedzi udzieliło aż 777 osób, czyli 89,3%. Na drugim miejscu plasuje się bielizna czerwona (237 osób, co daje 27,2%), a dalej – na bardzo zbliżonych pozycjach – biała (18,3%) i cielista/ beżowa (16,9%). Tylko 2% z was wskazało kolor różowy, choć to o komplet Mrs. Pink statystycznie pytacie nas najczęściej 🙂

W przypadku pytań o ulubiony rodzaj biustonosza najwyższe wyniki uzyskały biustonosze typu semi-soft, czyli częściowo usztywniane pianką gorseciarską (276 odpowiedzi, co daje 31,7%) oraz biustonosze miękkie z fiszbinami (267 odpowiedzi, co daje 30,7%). Ważną zmianą w stosunku do ubiegłych lat jest wzrost znaczenia braletek (jeszcze 3 lata temu stanowiły marginesową część rynku i były raczej ciekawostką, niż mocnym trendem bieliźnianym) oraz spadek znaczenia push-upów (w ankiecie z 2017 roku push-upy zajmowały drugie miejsce po semi-softach, zyskując ponad 35% głosów, obecnie osiągnęły niecałe 20%)

Ankieta WHITE RVBBIT-zdjecie6

 

Składy i polska metka

Z raportu “Rynek mody w Polsce. Wyzwania” przygotowanego przez KPMG w listopadzie 2019 wynika, że dla ponad połowy Polaków (dokładnie 54%) polska metka (rozumiana jako to, że produkt został wyprodukowany w Polsce) ma znaczenie. A jak to pytanie wypadło w naszej ankiecie? Czy wasze odpowiedzi potwierdziły założenie, że polska metka jest ważnym, a często kluczowym, kryterium wyboru produktu?

Pytanie Jak ważne dla Ciebie jest to, czy Twoje ubrania, w tym bielizna, są szyte w Polsce? było pytaniem jednokrotnego wyboru i miało 4 warianty odpowiedzi:
– to dla mnie bardzo ważne i świadomie wybieram polskie produkty
– to dla mnie ważne i jeżeli mogę wybieram polskie produkty
– choć to dla mnie ważne, to rzadko kupuję polskie produkty
– to nie jest dla mnie ważne

Ankieta WHITE RVBBIT-zdjecie5

Ponad połowa osób (465, co daje 53,4%) wybrała odpowiedź: to dla mnie ważne i jeżeli mogę wybieram polskie produkty, a 195 osób (22,4%) wybrało odpowiedź to dla mnie bardzo ważne i świadomie wybieram polskie produkty. Odpowiedzi, że polska produkcja nie ma znaczenia udzieliły natomiast 123 osoby, co daje 14,1%.

W sekcji pytań dotyczących zwyczajów zakupowych zamieściliśmy także pytanie o składy materiałowe i tu zdecydowana większość osób (564 osoby, czyli 64,8%) przyznała, że zawsze zwraca uwagę na skład kupowanego produktu. To dobra wiadomość dla wszystkich odpowiedzialnych producentów – a dla nas wskazówka, by jeszcze więcej pisać o wybieranych surowcach.

Ankieta WHITE RVBBIT2

I ostatnie pytanie, do którego chcemy się odnieść i jednocześnie prosić o wasze potwierdzenie w komentarzach. Rok temu zadaliśmy wam pytania dotyczące wprowadzenia nowych produktów do kolekcji – i wówczas jednoznacznie wskazaliście na sukienki. W tym roku zapytaliśmy więc o to, jaki jest wasz ulubiony rodzaj stroju i zdecydowana większość (528 osób, co daje aż 60,7%) odpowiedziała, że są to…. spodnie i bluzki! Sukienki uzyskały 24,1% (210 odpowiedzi), a spódnice 12,4% (108 odpowiedzi). Pozostałe odpowiedzi, które widzicie na wykresie, były jednorazowymi odpowiedziami dopisanymi w ramach pola “Inna odpowiedź”:

Ankieta WHITE RVBBIT-zdjecie3

Co te odpowiedzi mówią nam o Tobie?

Te słowa kierujemy oczywiście do tych z was, które wypełniły naszą ankietę 🙂

Po pierwsze, że jesteś młodą kobietą noszącą koronkową bieliznę (ubieramy kobiety w różnym wieku, więc młodość kończy się dla nas dopiero w okolicach 80-tki :))
Po drugie, że masz dużą wiedzę na temat fasonów biustonosza – tylko 7 osób pominęło pytania otwarte, reszta natomiast szczegółowo opisała wymarzony model bielizny, trafnie oddając cechy konkretnych fasonów! Jesteśmy bardzo dumni, że macie tak świetne rozeznanie i udzielacie nam konstruktywnych wskazówek! 🙂
Po trzecie, że zakupów dokonujesz świadomie, zwracając uwagę na skład materiału i miejsce produkcji.

Co te odpowiedzi mówią o nas?

Zacznijmy od minusów. Wskazanie waszych ulubionych modeli biustonosza pokazało nam, że wciąż mamy za małe portfolio, by zaspokoić wasze wszystkie potrzeby – szczególnie te dotyczące push-upów. Choć tendencja rynkowa się zmienia i miękkie biustonosze (w tym nasza specjalność – braletki) wypierają biustonosze usztywniane, to są przecież okazje i stylizacje, w których biust potrzebuje mocniejszej zabudowy. Mamy tu na myśli na przykład bieliznę noszoną pod cienkie koszule. Problem usztywnianych biustonoszy powracał także w pytaniach otwartych, gdzie wprost opisywałyście jakimi modelami moglibyśmy was zachwycić.

Plusem natomiast jest to, że wasze odpowiedzi pokrywają się z naszymi obserwacjami, a tym samym z kompletami, które pakujemy dla was codziennie 🙂 To pokazuje, że słuchanie waszych uwag zawsze zbliża nas zawsze do wymiernego celu – tworzenia kolekcji zgodnej z waszymi oczekiwaniami.

3 pierwsze miejsca, czyli 3 największe bestsellery roku 2019 to dla naszej marki następujące komplety:

1. Mad Cat No. 13 – czyli czarny koronkowy komplet z miękkim biustonoszem z fiszbinami
2. One Second – czarny koronkowy komplet z miękkim biustonoszem z fiszbinami i First Kiss – czerwony model z miękką koronkową braletką (niemal identyczny wynik sprzedażowy, z 1% przewagą dla One Second)
3. Queen of Time – komplet w kolorze burgundu łączonego z czernią, z biustonoszem semi-soft

Ostatni wniosek dotyczy sprawy “polskiej metki”. Tu wasze odpowiedzi pokazały, jak wiele jeszcze mamy do zrobienia w zakresie edukacji, ale także transparentności produkcji. Ta uwaga powinna zresztą dotyczyć wszystkich producentów. Czy widzieliście jak wiele marek stosuje sztuczkę “polskiej metki” eksponując na pierwszej z metek duży, pogrubiony napis “designed in Poland”, a trzy metki dalej zamieszczając malutkimi literkami “made in Taiwan” lub inny dalekowschodni kraj? Właśnie takie praktyki osłabiają wartość naprawdę “polskich metek” i wpływają na nasze postawy zakupowe. W najbliższym czasie przygotujemy więc cykl materiałów zza kulis naszej pracowni, w którym pokażemy dlaczego warto zwracać uwagę na metki.

Jeśli macie do nas jakieś pytania lub chcielibyście dowiedzieć się więcej, to jak zawsze czekamy w wiadomościach i komentarzach. A was prosimy o odpowiedź: czy naprawdę na co dzień zwykle wybieracie spodnie? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

już od 179 zł

Wygodne zwroty

masz na to 14 dni

Gwarancja jakości

Polska produkcja, certyfikowane materiały

Bezpieczne płatności

przelewy online/karty/BLIK