Darmowa dostawa w Polsce już od 179 zł

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń do nas
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00

Social

Fiszbin czy fiszbiny - konstrukcja biustonosza

Fiszbin czy fiszbiny – o konstrukcji biustonosza

Jednym z najpopularniejszych modeli bielizny damskiej jest to, co sobie wyobrażamy, mówiąc; biustonosz z fiszbinami. Dla jednych będzie to miękki biustonosz w rodzaju balkonetki, dla innych biustonosze z fiszbinami usztywniane pianką gorseciarską, dla jeszcze innych nowoczesny bralette, z jedną wspólną fiszbiną. No właśnie: fiszbiną, czy fiszbinem? Jak wynika z waszych komentarzy nie tylko nam ta kwestia wydawała się trochę zagadkowa. Postanowiliśmy sięgnąć do naszych najbardziej sprawdzonych językowych źródeł i raz na zawsze wyjaśnić co tak naprawdę wkładamy w wasze biustonosze….

Co to są fiszbiny?

…a wkładamy zazwyczaj druty gorseciarskie. Metalowy półokrągły element, który wyczuwacie pod miseczką biustonosza, tak naprawdę nazywa się drutem gorseciarskim. Przypominamy sobie o tym za każdym razem, gdy zamawiamy te druty u zaprzyjaźnionego pana Marka (który jest najlepszym producentem drutów i robi je od lat w Polsce), bo pan Marek już chyba mimowolnie przypomina, że “druty to nie są fiszbiny”. Fiszbiny natomiast są tym elementem, jakim zwykle usztywnia się gorsety lub boczki biustonoszy (tak jak w naszej braletce Mad Cat No. 14). Płaskie, plastikowe lub metalowe paski służące do usztywnienia konstrukcji bieliźnianych – to są właśnie fiszbiny.

Do czego służą fiszbiny?

Dlaczego więc producenci i sklepy nie mówią o drutach, tylko o fiszbinach? Z tego samego powodu, dla którego częściej mówimy o fiszbinach niż o fiszbinie, choć “oryginalna” forma była przecież rodzaju męskiego. Być może wiecie, że słowo fiszbin (zapożyczone z niemieckiego słówka Fischbein i znane już w XVIII wieku!) oznaczało substancję rogową, z której utworzone są płyty na podniebieniu wielorybów bezzębnych. To właśnie z tej substancji tworzono pręty wykorzystywane do usztywnienia gorsetów, które z tego powodu nazywano właśnie fiszbinami. By jednak odróżnić wielorybie tkanki od prętów służących do usztywnienia odzieży zaczęto stosować rodzaj męski dla tej pierwszej i rodzaj żeński dla tej drugiej – i obie te formy funkcjonują od XX wieku.

Biustonosze z fiszbinami? Pomożemy!

Jeśli więc będziecie mieć wątpliwości co do tego, czy powiedzieć: biustonosz bez fiszbin czy biustonosz bez fiszbinów, zaufajcie swojej intuicji lub… napiszcie do nas! Nie tylko opowiemy o tym w jaki sposób nasz język się zmienia, ale przede wszystkim pokażemy najlepsze biustonosze z fiszbinami – i najlepsze biustonosze bez fiszbin. Chyba, że na scenę wkroczy pan Marek i znów nam przypomni, że to przecież gorseciarskie druty 🙂

Co to są fiszbiny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

już od 179 zł

Wygodne zwroty

masz na to 14 dni

Gwarancja jakości

Polska produkcja, certyfikowane materiały

Bezpieczne płatności

przelewy online/karty/BLIK