Darmowa dostawa w Polsce już od 179 zł

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń do nas
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00

Social

Jak dbać o wiskozę?

W ostatnim wpisie: Wiskoza – dlaczego warto mieć ją w swojej szafie? skupiliśmy się na definicji, właściwościach i zastosowaniu wiskozy, ale istnieje jeszcze jedna bardzo ważna kwestia – pielęgnacja. Jest to jeden z ‘najgorętszych’ tematów w naszej skrzynce pocztowej (obok pomocy w wyborze odpowiedniego rozmiaru i pytań o status przesyłki:)) Wiemy, jak lubicie takie praktyczne wskazówki (a przy okazji odsyłamy do bieliźnianego tekstu z tej serii: Jak dbać o bieliznę delikatną?), z przyjemnością napiszemy więc kilka słów o pielęgnacji wiskozy. Czy będzie potrzebowała specjalnego traktowania? A może należy do tych materiałów, które uprane w każdym programie są niezniszczalne? Przekonajcie się sami!

Pielęgnacja wiskozy, czyli 3xP

Czy jesteście w stanie odgadnąć co oznacza każde z trzech P? Jeśli nie, to już podpowiadamy! Są to trzy główne etapy dbania o praktycznie każdy materiał, nie tylko wiskozę, czyli: Pranie, Prasowanie i Przechowywanie. Poniżej przedstawimy najważniejsze informacje i wskazówki dotyczące każdej z tych czynności.

Zacznijmy od prania

– zalecana temperatura prania wiskozy to maksymalnie 40 stopni. Zamiast zwykłego proszku warto skorzystać z płynu do prania, a dla maksymalnego bezpieczeństwa  zalecana jest nawet siateczka do prania ubrań. Opcja “wirowanie” stanowczo zabroniona! Mogłoby to doprowadzić do nieodwracalnego zniekształcenia i zmechaceń wiskozy. Mamy też informację dla zwolenników prania ręcznego – materiały z wiskozy lubią takie delikatne kąpiele, szczególnie w chłodnej wodzie. Przy tej metodzie również należy pamiętać, by przesadnie nie ugniatać i rozciągać pranego ubrania.

Dodatkowo mała wskazówka dotycząca suszenia. Delikatną wiskozę warto suszyć metodą ‘na płasko’ – unikniemy wtedy rozciągnięcia się materiału pod jego własnym ciężarem.

Czas na prasowanie

Prasowanie – oczywiście na lewą stronę! Temperatura prasowania wiskozy nie powinna przekraczać 120 stopni, choć pamiętajmy, że zalecana jest po prostu możliwie jak najniższa. Prasując bardziej podkręconym żelazkiem możemy sprawić, że materiał zacząć się ‘świecić’ lub w najgorszym wypadku – przyklei do płyty termicznej. Króliczek chciałby zapobiec takim nieszczęśliwym sytuacjom, więc ma jeszcze jedną metodę! Jest to użycie suchej, bawełnianej ściereczki – lub czystego pergaminu, które ochronią np. delikatną podszewkę w spódnicy przed nadmierną temperaturą.

Ostatni etap: przechowywanie

Ostatni etap pielęgnacji tkanin z wiskozy (naszym zdaniem najprzyjemniejszy) to przechowywanie. Dla zachowania ich dobrego wyglądu warto powiększyć swoją garderobę o kolejną półeczkę 🙂  Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – wynika to z podatności wiskozy na rozciąganie lub odkształcenia, o których nie można zapomnieć również na tym etapie. By bluzka czy sukienka nie straciły fasonu, postarajcie się wygospodarować odrobinę miejsca w szafie, garderobie czy szufladzie. Wieszaki do ubrań nie zawsze będą potrzebne 🙂

Razem z Króliczkiem jesteśmy pewni, że opisane wskazówki pomogą Wam w pielęgnacji tego delikatnego i unikalnego materiału. Przypominamy też, że idealną podstawą kobiecej garderoby będzie nasza Kopertowa bluzka z wiskozy i wiskozowa bluzka z falbanką! Może to właśnie dzięki nim przekonacie się jak łatwe jest dbanie o wiskozę – i w jak wielu sytuacjach i okazjach można na niej polegać?

Jak dbać o wiskozę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

już od 179 zł

Wygodne zwroty

masz na to 14 dni

Gwarancja jakości

Polska produkcja, certyfikowane materiały

Bezpieczne płatności

przelewy online/karty/BLIK