Darmowa dostawa w Polsce już od 179 zł

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń do nas
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00

Social

Jak pomóc Ukrainie?

Jak pomóc Ukrainie?

Po rosyjskim ataku na Ukrainę wielu z nas zastanawiało się co może zrobić, by okazać realne wsparcie Ukrainkom i Ukraińcom. Tym, którzy musieli uciekać z kraju przed wojną, ale także tym, którzy zostali, by go bronić. Pojawiło się mnóstwo inicjatyw nastawionych na doraźną pomoc. Zbiórki pieniężne, zbiórki darów, grupy organizujące transport lub schronienie. Pomoc, jaka w tej sytuacji jest i będzie potrzebna, ma perspektywę długofalową. Dlatego w tym tekście zebrałyśmy te formy, do których można włączyć się w każdej chwili:

Pomoc finansowa – zweryfikowane zbiórki

Pomoc finansowa to jedna z najbardziej efektywnych form pomocy, ponieważ zebrane środki są przeznaczane dokładnie na to, czego w danej chwili potrzeba. W przypadku dużych ogólnopolskich zbiórek, takich jak zbiórka portalu SiePomaga możemy na bieżąco śledzić aktualizacje z listą poniesionych wydatków. Jeśli chcesz wesprzeć Ukrainę finansowo, możesz to zrobić na przykład poprzez poniższe zbiórki:

Ogólnopolska zbiórka na pomoc humanitarną dla Ukrainy:
https://www.siepomaga.pl/ukraina

Zbiórka Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, wspierająca m.in dzieci ewakuowane z ukraińskich Domów Dziecka:
https://www.siepomaga.pl/sos-dla-dzieci-ukrainy

Zbiórka Polskiej Akcji Humanitarnej (można wpłacić bezpośrednio na stronie PAH lub przez zbiórkę na Siepoma):
https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina
https://www.pah.org.pl

Zbiórka organizowana przez Polski Czerwony Krzyż:
https://pck.pl/na-pomoc-ukrainie/

Ogólnopolska zbiórka #SolidarnizUkrainą:
https://pomagam.pl/solidarnizukraina

Zbiórka UNICEF na pomoc dla ukraińskich dzieci
https://unicef.pl/chce-pomoc/nasze-akcje/pomoc-dla-ukrainy

Zbiórka wspierająca działania Ukraińskiego Domu w Warszawie:
https://ukrainskidom.pl/pomoc-ukrainie/

Lista zweryfikowanych zbiórek jest aktualizowana na stronie https://pomagamukrainie.gov.pl

Przyjmowanie i transport osób uchodźczych

W chwili, gdy piszemy ten tekst, w Polsce jest już ponad pół miliona osób uchodźczych. Można im pomóc udzielając tymczasowego schronienia lub zapewniając bezpieczny transport ze strefy granicznej bądź punktu pomocowego. Jeśli możesz i chcesz pomóc w taki sposób zarejestruj się na stronie miasta Hrubieszów (Hrubieszów jest miastem leżącym przy samej granicy z Ukrainą, trafiają tam między innymi osoby uchodźcze z przejścia granicznego w Zosinie i Dołhobyczowie): https://miasto.hrubieszow.pl/content/pomoc-ukrainie-wolontariat-0

Pilne potrzeby związane z transportem i udzielaniem schronienia są też publikowane na grupach pomocowych:
Hrubieszów pomaga Ukrainie
Pomoc dla Ukrainy🇺🇦 Допомога Україні

Udzielanie tymczasowego schronienia to także jedna z inicjatyw Ukraińskiego Domu w Warszawie: https://ukrainskidom.pl/pomoc-ukrainie/

Zbiórki darów rzeczowych – jak robić to z głową?

Bielizna damska, którą przekazyłyśmy do punktów pomocowych

Zbiórki rzeczowe odbywają się niemal w całym kraju, jednak zanim się do nich włączymy warto pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsza, o którą proszą wszystkie punkty pomocowe: zbierajmy wyłącznie to, co jest w danej chwili potrzebne. Jeśli nie możemy reagować na bieżące potrzeby, to zamiast wysyłania przypadkowych rzeczy rozważmy wsparcie zbiórek finansowych – to da nam pewność, że nasza pomoc naprawdę jest wartościowa.

Przykład z naszej własnej drogi pomagania. 24 lutego, czyli w pierwszy dzień rosyjskiej agresji, dowiedziałyśmy się o zbiórce darów rzeczowych i od razu zdecydowałyśmy się w nią włączyć. Pierwszego dnia na liście najpotrzebniejszych rzeczy pojawiały się między innymi ubrania, koce czy śpiwory. Jako że mieszkamy na co dzień w Białymstoku, ale Hrubieszów jest nam bardzo bliski, wiedziałyśmy, że w naszym wypadku w grę wchodzi wysyłka. Czyli co najmniej jeden dzień przeznaczony na transport zebranych rzeczy. Skontaktowałyśmy się z wolontariuszkami Hrubieszowskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji, które już w piątek przekazały, że ubrania i koce napłynęły w ogromnej ilości i nie są już potrzebne. Potrzeba za to środków higieny osobistej. W naszych pierwszych wysyłkowych paczkach znalazły się więc środki higieniczne dla kobiet i dzieci.

Zbiórki darów rzeczowych – jak pomóc?

Listy potrzeb ośrodków pomocowych zmieniają się z godziny na godzinę – a wolontariuszom trudno je na bieżąco aktualizować. Jeśli chcemy przekazać konkretne rzeczy, to wybierajmy te, które są na “stałej liście bieżących potrzeb”. Jednym z takich produktów jest bielizna, dlatego naszym kolejnym krokiem było uszycie 400 fig damskich i wysłanie ich do punktów pomocowych:

Jak sprawdzić, czy to, co chcemy przekazać jest potrzebne?

Najlepiej śledzić strony i grupy punktów pomocowych i od razu zgłaszać chęć pomocy. Pakując produkty pamiętajmy o tym, by były dobrze zabezpieczone, ale też posortowane. Najlepiej, gdy w jednym kartonie znajduje się jeden rodzaj produktów (a więc nie robimy samodzielnie “paczek” z różnymi rzeczami, tylko oddzielnie pakujemy podpaski, oddzielnie bieliznę pogrupowaną rozmiarami, oddzielnie kabanosy). W przypadku żywności wybierajmy rzeczy hermetycznie zamykane, z długim terminem przydatności, które można zjeść bez obróbki termicznej – na przykład wspomniane kabanosy, musy owocowe, herbatniki. Jeśli mamy wątpliwości jak co zapakować – pytajmy wolontariuszy. Przy wysyłce bielizny jeden punkt poprosił nas o pakowanie trzech par fig jednego rozmiaru do jednego pudełka, a drugi – o zapakowanie zbiorcze wszystkich fig w jednym rozmiarze w jeden karton. Pamiętajmy, że nie chodzi o to, by to nam było wygodnie lub by paczka była zapakowana według naszych wizji, tylko by maksymalnie ułatwić pracę wolontariuszom.

Link do grupy pomocowej, w której na bieżąco widać, co jest potrzebne w Hrubieszowie, Zosinie, Dołhobyczowie czy okolicznych miejscowościach przyjmujących osoby uchodźcze:

Hrubieszów pomaga Ukrainie

Strona HOSiRu (punkt pomocowy i w tej chwili największy przygraniczny magazyn darów):
Hrubieszowki Ośrodek Sportu i Rekreacji

Wolontariat

To, co przy tak dużych akcjach pomocowych jest zawsze na wagę złota to ręce chętne do pracy. Jeśli możesz i chcesz być wolontariuszem wspomagającym pracę w punktach pomocowych, punktach organizujących zbiórki czy w punktach przygranicznych, to zarejestruj się w takim punkcie lub zgłoś to na grupie pomocowej. To ważne, bo dzięki temu osoby koordynujące pracę wiedzą ile osób będzie na każdej zmianie i mogą tym mądrze zarządzać.

Na czym dokładnie polega praca wolontariusza? Na wszystkim, co sprawia, by osoby uchodźcze trafiające do punktów pomocowych poczuły się bezpieczne i zaopiekowane. Sortowanie przesyłek, wydawanie ich potrzebującym, rejestracja osób z Ukrainy, pomoc w organizacji transportu, wydawanie żywności czy udzielanie informacji. To przykłady tego, co robią wolontariusze.

Oddawanie krwi

“Krew dla Ukrainy” to jedna z pierwszych inicjatyw pomocy, jakie pojawiły się po wybuchu wojny w Ukrainie. Zanim jednak udamy się do punktu krwiodawstwa, sprawdźmy jego stan rezerw. Na stronach internetowych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na bieżąco publikowane jest zapotrzebowanie na krew i jej składniki. W ostatnich aktualizacjach (stan na 3 marca) wszystkie stacje miały wystarczające stany krwi, by udzielać pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

już od 179 zł

Wygodne zwroty

masz na to 14 dni

Gwarancja jakości

Polska produkcja, certyfikowane materiały

Bezpieczne płatności

przelewy online/karty/BLIK