Darmowa dostawa w Polsce już od 179 zł

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń do nas
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00

Social

Jak prać jedwab i jedwabne rzeczy

Jak prać jedwab i jedwabne ubrania?

Jedwabne ubrania i dodatki to ponadczasowy trend, kojarzący się z elegancją i luksusem. Zarzucone na ramiona jedwabne kimono nie tylko wygląda spektakularnie, ale też jest tak przyjemne w dotyku, że nie mamy ochoty go zdejmować. Jedwabna gumka do włosów, choć jest tylko dodatkiem do stroju, dyskretnie sugeruje, że lubimy wyrafinowane detale. Choć jednak większość z nas doskonale wie jak cudownym i efektownym materiałem jest jedwab, to nie każdy zdaje sobie sprawę jak prać jedwab, jak go najlepiej suszyć czy prasować. Tym tekstem postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości. Zacznijmy jednak od ściągi dla leniwych:

Jak prać jedwab?

  1. Przygotuj miskę, delikatne mydło lub szampon i ręcznik
  2. Do miski wlej chłodną wodę, dodaj mydło i zamocz jedwabne ubranie
  3. Delikatnie mocz jedwab w wodzie, pamiętając, by nie wykręcać, nie szorować i nie trzeć materiału. Wykonuj tylko delikatne ruchy i pilnuj, by ten etap nie trwał dłużej niż 5 minut
  4. Wymień wodę na czystą i wypłucz detergent
  5. Połóż jedwab na czystym ręczniku, zawiń i odciśnij nadmiar wody
  6. Susz na płasko z dala od promieni słonecznych

A teraz wersja dla tych, którzy temat pielęgnacji jedwabiu chcą poznać od podszewki :

Czy jedwab można prać w pralce?

Najkrócej mówiąc: odradzamy. Teoretycznie w pralce możemy prać wszystko, co się do tej pralki zmieści, w praktyce jednak najbardziej delikatne i wartościowe tkaniny powinniśmy trzymać od pralki z daleka. Gdy wrzucamy ubranie do pralki, przestajemy mieć kontrolę nad tym, co się z nim dzieje – czy się o coś nie zaplącze, nie zaczepi, nie uszkodzi. I nie mówimy tu nawet o “zwykłym” praniu, w którym sukienki z metalowymi zamkami potrafią lądować tuż obok delikatnej koronkowej bielizny, ale także o praniu pojedynczych rzeczy, takich jak nasze jedwabne kimono. W praniu może się przecież zdarzyć, że kimono zaplącze się samo ze sobą, przez co materiał będzie się wyciągał i kimono straci swój fason.

Najprostszą, a przy tym najbardziej rozsądną radą jest czytanie zaleceń producenta. Na etykietkach dołączanych do naszego kimona lub koszulki znajdziecie nie tylko standardowe ikonki, znane wam z pewnością z metek, ale także skrócony opis prawidłowego prania, prasowania i suszenia jedwabiu. Jeśli więc producent przestrzega przez praniem w pralce to najlepszą strategią jest posłuchanie tych zaleceń.

A co z programami do prania delikatnego? Jeśli masz sprawdzony program i potrafisz zaufać swojej pralce na tyle, by wrzucić do niej kosztowne tkaniny – możesz spróbować. Pamiętaj jednak, że z profesjonalnego punktu widzenia wrzucanie jedwabiu do pralki jest trochę szukaniem wrażeń 😉 Choć jedwabne nici są bardzo wytrzymałe, to powstające z nich tkaniny są bardzo wymagające. Jeśli nie będziemy się obchodzić z nimi wystarczająco delikatnie, to mogą się deformować, rozciągać, mogą tracić kolor lub stać się nieprzyjemnie szorstkie. Jeśli więc nadal myślisz o testowaniu programów typu “pranie ręczne” lub “pranie delikatne”, to warto przypomnieć sobie o tym, że jedwab nie lubi zbyt długiego moczenia i jest wrażliwy na temperaturę wody, o czym opowiemy już za chwilę.

W jakiej wodzie prać jedwab?

Delikatne tkaniny wymagają delikatnego traktowania i zwracania uwagi na wszystkie aspekty prania. Jednym z nich jest woda. W przypadku wody istotne są dwa czynniki: jej twardość oraz temperatura. Jedwab nie lubi twardej wody, ponieważ ona uszkadza strukturę nici, a przez to odbiera charakterystyczny połysk. Widać to zwłaszcza w przypadku jedwabnej satyny, z której szyjemy jedwabne kimono Black Beauty, koszulkę Black Beauty czy nasze gumki do włosów. Jeżeli zatem masz w domu twardą wodę, pomyśl o delikatnym środku zmiękczającym – może to być mydło dla dzieci albo ekologiczny boraks.

W przypadku temperatury wody obowiązuje natomiast prosta zasada: im ciemniejszy kolor, tym chłodniejsza woda. Ciemne, nasycone kolory nie lubią prania (ani nawet moczenia) w wysokich temperaturach, ponieważ wtedy blakną i tracą swoją głębię. Jest to szczególnie ważne w przypadku czerni, granatu, ciemnej zieleni, czerwieni czy fioletu. Być może znasz domowy sposób, stosowany od pokoleń do hartowania koloru: do płukania dodawało się biały ocet, który zatrzymywał kolor we włóknach i sprawiał, że ubrania przestawały farbować, a tym samym dłużej zachowywały swój pierwotny kolor i blask. Ten sposób jest wciąż stosowany i co tu dużo mówić: wciąć sprawdza się świetnie.

Jak prać jedwab krok po kroku?

1. Przygotuj stanowisko do prania

Pranie jedwabiu jest wbrew pozorom czynnością dość szybką. Ze względu na to, że jedwab jest bardzo delikatny, a pod wpływem wody staje się podatny na rozciąganie, cały proces prania nie powinien zająć nam dłużej niż 10 minut. Warto więc przygotować sobie wszystko, co będzie nam przydatne podczas prania, ponieważ wtedy nie będzie ryzyka, że zostawimy jedwab w wodzie na zbyt długo.

Czego potrzebujemy, by pranie przebiegło szybko i sprawnie? Lista jest naprawdę krótka:
– miska (tu możemy wykorzystać też umywalkę)
– delikatny środek do prania: szampon dla dzieci, delikatne mydło, płyn przeznaczony do prania jedwabiu
– ręcznik do odciśnięcia nadmiaru wody
– miejsce do suszenia na płasko – lub dobry wieszak

2. Pranie właściwe

Gdy mamy już stanowisko pracy, przystępujemy do prania właściwego, które nie jest niczym trudnym. Moczymy jedwabne rzeczy w misce, pamiętając o tym, by nie wykręcać, nie pocierać i nie szarpać tkaniny. Wszystko, co robimy z jedwabiem, musi być bardzo delikatne – najlepiej więc po prostu moczyć jedwab delikatnie go ściskając.

Pamiętajmy o tym, że ten etap nie powinien trwać dłużej niż 4-5 minut. Mokry jedwab staje się bardzo podatny na rozciąganie, więc jeśli pozostawimy go w misce na zbyt długo, może się odkształcić i zdeformować. Oczywiście im większa powierzchnia materiału, tym większa podatność na rozciąganie, dlatego też jedwabne kimono będzie rozciągać się bardziej niż niewielka jedwabna gumka do włosów czy opaska do spania.

3. Płukanie

Jak w każdym innym praniu tak i tu musimy pamiętać o dokładnym wypłukaniu detergentu. Najprostszym sposobem jest zmiana wody na czystą i powtórzenie czynności z poprzedniego punktu – czyli delikatne moczenie do momentu, aż mydło czy szampon zostaną wypłukane.

4. Suszenie jedwabiu

Po dokładnym wypłukaniu przychodzi pora na suszenie. Ze względu na to, że jedwabiu nie należy wykręcać, dobrze jest do suszenia wykorzystać czysty ręcznik. Układamy na nim jeszcze mokrą tkaninę i zwijamy – w ten sposób odciskamy nadmiar wody.

Jedwab najlepiej suszyć na płasko, czyli układając ubranie na przykład na rozłożonej suszarce. Dzięki temu zyskujemy pewność, że pod wypływem swojego ciężaru jedwab się nie wyciągnie – co jest szczególnie ważne przy ciężkich sukniach, bluzkach czy szlafrokach. Jeżeli pierzemy ubrania i dodatki o niewielkiej powierzchni, możemy powiesić je na wieszaku i suszyć w pozycji pionowej – sprawdźmy jednak, czy wieszak jest wykończony w bezpieczny sposób i czy nie będzie uszkadzać struktury tkaniny.

Jak prasować jedwab?

W tekście Jedwabna bielizna nocna wspomnieliśmy o tym, że jedwab posiada wspaniałą cechę: gniecie się dużo mniej niż chociażby wiskoza. To jednak nie oznacza, że nie trzeba go w ogóle prasować – trzeba, szczególnie po praniu. Jak zatem zrobić to najlepiej? Zacznijmy od sprawdzenia zaleceń producenta – jeśli na metce mamy zalecone prasowanie z jedną kropką, to tak właśnie ustawiamy żelazko.

Trudno jest nam sobie wyobrazić sytuację, w której na metce znajdowałoby się cokolwiek innego niż “jedna kropka”, dlatego możemy przyjąć, że jedwab zawsze prasujemy na najniższych temperaturach lub na programie przeznaczonym do prasowania jedwabiu. Dla pewności możemy wykonać próbę prasowania na mało widocznym fragmencie, na przykład wewnętrznej stronie rękawa albo samym dole kimona – jeśli żelazko będzie swobodnie przesuwać się po materiale, to temperatura jest odpowiednia.

Ważną wskazówką jest to, że możemy prasować jedwab także wtedy, gdy ubranie jest jeszcze lekko wilgotne – wówczas prasowanie przebiega łatwiej i szybciej. Gdy natomiast prasujemy jedwab po całkowitym wyschnięciu, to możemy pomóc sobie spryskiwaczem albo parownicą – najważniejsze jest oczywiście to, by zachować umiar i nie doprowadzić do całkowitego zamoczenia tkaniny.

Na koniec kwestia nurtująca wielu konsumentów:

Pranie w pralce a reklamacje

Dobra wiadomość jest taka, że jeżeli będziemy stosować się do zaleceń producenta to z pewnością nie będziemy mieć problemów z użytkowaniem naszych jedwabnych rzeczy. Delikatna pielęgnacja, ręczne pranie i właściwe suszenie jedwabnych tkanin sprawiają, że mogą one służyć latami wciąż zachowując swoją świetność i blask.

Zła wiadomość brzmi natomiast tak, że jeżeli mimo wyraźnych wskazań producenta będziemy prać jedwab w pralce, moczyć w wysokich temperaturach, wybielać lub czyścić pocierając tkaninę o siebie, a więc robić wszystko to, czego z jedwabiem robić nie można, to w przypadku uszkodzenia tkaniny nie możemy liczyć na pozytywne rozpatrzenie reklamacji. Warto o tym pamiętać, a z jedwabiem skojarzyć jedno słowo: delikatność. To ono gwarantuje, że luksusowe jedwabne kimono czy jedwabna koszulka nocna będą ponadczasowymi ozdobami naszej garderoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

już od 179 zł

Wygodne zwroty

masz na to 14 dni

Gwarancja jakości

Polska produkcja, certyfikowane materiały

Bezpieczne płatności

przelewy online/karty/BLIK