Darmowa dostawa w Polsce już od 179 zł

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń do nas
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00

Social

metki

Rozmiar 70C czy 75B?

Ostatnio napisała do nas Klientka z prośbą o pomoc w doborze odpowiedniego rozmiaru biustonosza – a ponieważ bardzo lubimy udzielać bieliźnianych wskazówek i rozwiewać wasze rozmiarowe wątpliwości, od razu chcieliśmy się dowiedzieć w jaki sposób możemy jej pomóc. Pytanie brzmiało: który rozmiar biustonosza jest większy – 70C czy 75B?

Osoba, która nigdy nie interesowała się bieliźnianymi tabelkami, zapewne odpowiedziałaby, że większym rozmiarem jest 70C. Niestety nadal spotykamy się z błędnym przekonaniem, że o wielkości biustu świadczy jedynie literka, a „A”  jest zawsze mniejsze od „B”. Dlatego warto stale przypominać, że o przy wyborze odpowiedniego rozmiaru ważna jest zarówno liczba (czyli obwód), jak i litera określająca wielkość miseczki i nie istnieje coś takiego jak „biust w rozmiarze E”. Więcej informacji na ten temat znajduje się w tekście: Kiedy „A” jest większe od „D”, czyli obalamy rozmiarowe mity

Czym są „siostrzane rozmiary” biustonoszy?

To w skrócie alternatywne rozmiary, które oferują lepsze dopasowanie do indywidualnych wymiarów naszego ciała. Rozmiary siostrzane opierają się na podobnej objętości miseczki, ale różnią się obwodem. Należy tutaj podkreślić, że tabele rozmiarowe biustonoszy mają funkcję pomocniczą, a o finalnym dopasowaniu rozmiaru i kroju stanika decyduje również kształt i kondycja naszych piersi, a nie tylko wymiary ciała.

Rozmiary siostrzane są bardzo pomocne wówczas, gdy szukamy alternatywy dla noszonego do tej pory rozmiaru stanika. To naturalne, że rozmiar biustu zmienia się na przestrzeni lat, a nawet miesięcy. Mają na to wpływ zmiany hormonalne, aktywność fizyczna czy zmiany w obrębie naszej wagi. Na przykład: jeżeli z jakiegoś powodu idealnie dopasowany 75B zaczął się podnosić do góry i przestał podtrzymywać biust, ale miseczki nadal są dobre, należy poszukać siostrzanego rozmiaru 75B, czyli stanika o podobnej pojemności miseczek, ale mniejszym, bardziej dopasowanym obwodzie. W takim wypadku rozmiarem siostrzanym dla 75B będzie 70C, a czasem (w zależności od tabel producenta) 70D.

Najważniejszą zasadą w poszukiwaniu rozmiarów siostrzanych jest: jeżeli zmniejszamy obwód, to zwiększamy miseczkę i na odwrót: jeżeli zwiększamy obwód, to zmniejszamy miseczkę. W przypadku, gdy poszukujemy większego obwodu, rozmiarem siostrzanym dla 75B może być 80A.

Tak więc odpowiedź na pytanie naszej Klientki brzmi: rozmiary 75B i 70C to rozmiarzy siostrzane o podobnej pojemności miseczek.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza?

W celu dobrania odpowiedniego rozmiaru biustonosza, należy przede wszystkim zmierzyć swoje wymiary. Szczególnie, gdy dobór rozmiaru miał miejsce dawno – pamiętajmy, że obwody naszego ciała zmieniają się i jest to zupełnie naturalne. Czy kupowanie biustonosza „na oko”  jest dobrym pomysłem? Oczywiście nie, szczególnie jeżeli chodzi o stanik, który zamierzamy nosić na co dzień. Taki biustonosz pełni bardzo ważną funkcję – odpowiada za odpowiednie podtrzymanie biustu i odciąża tym samym nasz kręgosłup. Aby mieć pewność, że wybierzemy odpowiedni rozmiar, musimy poświęcić na to dosłownie kilka minut – to niewiele, a nasz biust na pewno będzie nam wdzięczny!

O tym jak należy się zmierzyć, pisałyśmy już wielokrotnie. Na naszej stronie możesz obejrzeć również film instruktażowy: Jak się mierzyć, by kupić idealny biustonosz?

Pomiaru dokonujemy centymetrem krawieckim, nie miarką taśmową i nie paskiem i linijką (tak, takie przypadki również się u nas zdarzały ;))

  1. Załóż miękki stanik – taki, który nie posiada wkładek, ale ładnie unosi i zbiera biust.
  2. Zmierz obwód pod biustem, tuż pod dolnym brzegiem stanika. Ta wartość będzie Twoim obwodem pod biustem. Upewnij się, że ta centymetr jest równo i ciasno umieszczony, ale nie tak ciasno, że ciężko Ci oddychać. Zanotuj pomiar.
  3. Następnie zmierz obwód w najszerszym miejscu biustu. Upewnij się, że centymetr jest równomiernie umieszczony i nie jest zbyt ciasny. Zanotuj pomiar

Następnie porównaj wymiary z tabelami na naszej stronie. A jeżeli masz wątpliwości – napisz do nas!

Dobrze dobrany rozmiar biustonosza – dlaczego to takie ważne?

Noszenie dobrego rozmiaru stanika jest bardzo ważne z kilku powodów:

Po pierwsze – zdrowie.
Noszenie niewłaściwego rozmiaru stanika może powodować różne problemy zdrowotne, takie jak bóle pleców, szyi, ramion oraz zwiększone ryzyko wystąpienia urazów w obrębie piersi. Ponadto, zbyt ciasne staniki mogą ograniczać przepływ krwi i limfy.

Po drugie – wygoda.
Noszenie stanika o właściwym rozmiarze pozwala na uzyskanie maksymalnego komfortu noszenia. Zbyt mały rozmiar może powodować ucisk i dyskomfort, podczas gdy zbyt duży może nie zapewnić odpowiedniego wsparcia.

Po trzecie – wygląd.
Noszenie stanika o właściwym rozmiarze pozwala na uzyskanie optymalnego wyglądu biustu, co z kolei może wpłynąć na poczucie pewności siebie i komfortu w codziennym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

już od 179 zł

Wygodne zwroty

masz na to 14 dni

Gwarancja jakości

Polska produkcja, certyfikowane materiały

Bezpieczne płatności

przelewy online/karty/BLIK