Darmowa dostawa w Polsce już od 179 zł

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń do nas
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00

Social

Samobadanie-WHITE-RVBBIT

Różowy październik – jak wykonać samobadanie?

Czy wiesz, że październik od jakiegoś czasu jest nazywany różowym październikiem? Ten miesiąc w szczególności poświęcony jest kobietom – ich samopoczuciu, energii ale przede wszystkim zdrowiu. Być może zauważyłaś ostatnio wiele kampanii społecznych, które łączy jeden wspólny cel – zwiększenie świadomości raka piersi. My również przyłączamy się do tej wspaniałej inicjatywy, dlatego chcemy zmotywować Cię do samobadania piersi. Gorąco zachęcamy do przeczytania artykułu, w którym wyjaśnimy na czym polega to badanie i dlaczego jest takie ważne. 

Samobadanie – co to?

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy, który dotyka wielu kobiet na całym świecie. Rocznie diagnozuje się go u 1,7 miliona osób – ogromna liczba, prawda? Stąd właśnie tak ważne jest samobadanie, które pozwala zauważyć objawy już we wczesnym stadium. 

Samobadanie piersi to mówiąc dosłownie: badanie, które możesz wykonać sama. Składa się dwóch elementów: obserwacji i badania dotykowego (inaczej palpacji). Pierwszy z nich pozwala stworzyć ‘mapę’ własnych piersi – dzięki temu łatwo wychwycisz jakiekolwiek zmiany. Palpacja jest nie mniej ważna, ponieważ to dzięki niej można wyczuć takie zniekształcenia tkanek jak stwardnienie lub zgrubienie. 

Jak często i kiedy to robić?

Samodzielna kontrola piersi powinna być wykonywana systematycznie – bezwzględne minimum to jeden raz w miesiącu! 🙂 Biorąc pod uwagę cykl menstruacyjny najlepiej, jeśli będzie to pierwsza faza cyklu, między 5 a 10 dniem. Jeśli natomiast stosujecie środki antykoncepcyjne, to idealną porą na badanie piersi jest tak zwana ‘przerwa międzytabletkowa’. Dlaczego te terminy są tak ważne? W obu przypadkach kobiece piersi nie są w tym czasie obolałe, a brodawki nie wykazują większej wrażliwości.  Najważniejsze jest jednak to, by wykonywać badanie co miesiąc w tym samym czasie cyklu – dzięki temu będzie Ci łatwiej wychwycić jakiekolwiek zmiany.

Jak wykonać samobadanie?

Samobadanie powinno odbywać się w komfortowym, ciepłym i spokojnym miejscu. Jest to chwila dla Ciebie i Twojego zdrowia, dlatego warto się skoncentrować i wyciszyć. Nie może obyć się bez lustra, dzięki któremu dostrzeżesz każdą, nawet tę drobną zmianę. Stojąc przed nim należy obserwować wygląd piersi w trzech pozycjach: prostej (po prostu stoisz przed lustrem z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia), pochylonej do przodu i prostej z uniesionymi rękami za głowę. Co powinno zwrócić Twoją uwagę:

  • znaczna asymetria lub zniekształcenie  piersi (mówimy o asymetrii, której wcześniej nie było),
  • zaczerwienienie skóry, liczne pieprzyki;
  • ciemna lub zaczerwieniona otoczka wokół brodawki, lub jej owrzodzenie;
  • wydzielina z brodawki
  • zmiany sutka
  • powiększone węzły chłonne pod pachami.

Po chwili obserwacji przychodzi pora na palpację, czyli badanie dotykowe. Możesz użyć do tego oliwki lub balsamu, dzięki którym dłonie będą gładko i przyjemnie poruszać się po skórze. Palpację wykonuje się w dwóch pozycjach: leżącej i stojącej. Zdarza się, że guzek lub zgrubienie wyczuwalne jest tylko w jednym, konkretnym położeniu ciała, dlatego ostrożności nigdy za wiele!

By rozpocząć badanie, musisz położyć się wygodnie na plecach, kładąc prawą rękę pod głowę. Trzema środkowymi palcami lewej ręki należy zataczać kółka wzdłuż całej piersi, milimetr po milimetrze. Warto w ten sam sposób zbadać również okolice pach i dołeczki nad obojczykami. Identycznie postępuje się z drugą piersią i obszarem wokół niej. Natomiast jeśli chodzi o samobadanie w pozycji stojącej, to niczym Was nie zaskoczymy – wygląda dokładnie tak samo (tylko zamiast leżenia, stoi się przed lustrem:)). 

‘Różowy październik’ istnieje już od 1985 roku, a kilka dni temu obchodzony był kolejny Europejski Dzień Walki z Rakiem. Ten miesiąc jest szczególnie wyjątkowy, tak samo jak wyjątkowe jesteście Wy. Spróbujcie wcielić w życie nawyk samobadania piersi – naprawdę warto. 

SAMOBADANIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

już od 179 zł

Wygodne zwroty

masz na to 14 dni

Gwarancja jakości

Polska produkcja, certyfikowane materiały

Bezpieczne płatności

przelewy online/karty/BLIK