Darmowa dostawa w Polsce już od 179 zł

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń do nas
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00

Social

Różnice w rozmiarach bielizny

“S-ka” “S-ce” nierówna, czyli skąd się biorą różnice w rozmiarach bielizny

Wydawać by się mogło, że ten sam rozmiar bielizny zawsze będzie zawsze miał ten sam obwód. Czy jednak na pewno koronkowa ‘eska’ z waszej garderoby będzie pod względem obwodu taka sama, jak majtki z haftu czy bawełny w takim samym rozmiarze? Odpowiedź jest prosta – nie! Informacja na metce to wyłącznie jedna z liter alfabetu, a prawdziwa miara bielizny to centymetry i …  o reszcie dowiecie się w dalszej części tekstu 😉 Dla ułatwienia wszystko opierać się będzie na rozmiarze S, a za przykład posłuży nam dolna część garderoby czyli majtki. Zatem możemy zaczynać!

Tworzenie każdego modelu fig zaczynamy zawsze od szkicu. Mając zobrazowany pomysł naszych projektantek dobieramy materiały i dodatki, z których zostanie wykonany komplet. Bierzmy pod uwagę nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim właściwości haftu, tiulu czy koronki. Jedną z najważniejszych z nich – i najbardziej związaną z tematem dzisiejszego wpisu – jest rozciągliwość. Sprawdzamy jak dany materiał zachowuje się na ciele i czy może zostać wykorzystany przy tym konkretnym modelu bielizny.

Projektowanie i konstrukcja bielizny

Ten wybór wiąże się z  tworzeniem konstrukcji. Nasze specjalistki wykorzystują do tego tak zwane siatki antropometryczne, które precyzyjnie określają obwody i długości dla każdego rozmiaru. Brzmi to raczej jak fragment podręcznika do statystyki matematycznej, a nie opis tworzenia romantycznej bielizny, prawda? Jest to jednak bardzo ważna czynność, która pozwala nam odpowiednio uporządkować wymiary i ułatwia dalszą pracę podczas krojenia materiałów i finalnie szycia. 

Gdy konstrukcja jest już gotowa, kroimy wybrany materiał, a następnie odszywamy z niego prototyp. Najpierw sprawdzamy go na naszych manekinach, a później z pomocą przychodzą modelki techniczne. Ich zadaniem jest testowanie każdego nowego modelu pod kątem rozmiaru, dlatego taka modelka musi mieć określone wymiary biustu, talii i bioder, by za każdym razem sprawdzać, czy “S” rzeczywiście odpowiada każdemu innemu “S”. Ponieważ w tym wpisie skupiamy się przede wszystkim na majtkach, zerknijmy jak wygląda nasza tabela rozmiarowa:

Rozmiar XS S M L XL
Majtki Obwód bioder 80-86 86-92 92-98 98-104 104-110

 

Różny materiał, różny rozmiar bielizny

Nasza modelka techniczna dla rozmiaru “S” ma 91 centymetrów w biodrach, czyli idealnie wpisuje się w zakres wymiarów dla ‘eski’. Testując nowy komplet przede wszystkim zwraca uwagę na komfort. Musi zatem ocenić, czy czuje się w nim dobrze, co należałoby dopasować a co całkowicie zmienić. Jeśli majtki są np. za luźne, nasze konstruktorki obliczają o ile % należy je zmniejszyć, zachowując przy tym odpowiednie proporcje między innymi rozmiarami. Podczas tych pomiarów często okazuje się, że choć odszyty prototyp idealnie zgadza się wymiarami z innym modelem z kolekcji, to na modelce jest zdecydowanie za luźny. Powodem jest zawsze materiał, ponieważ jedne koronki czy taśmy rozciągają się bardziej, drugie mniej, a jeszcze inne – wcale. 

W naszej kolekcji idealnym przykładem majtek w tym samym rozmiarze, jednak różniących się już na pierwszy rzut oka są modele Mrs. Pink i Mrs. Blue. Do pierwszego z nich został wykorzystany nieelastyczny, ale za to miękki i przyjemny w dotyku haft. Trudno byłoby próbować go na sobie rozciągnąć i sugerujemy, żeby tego nie robić 😉 Mrs Blue to z kolei połączenie elastycznej koronki i tiulu, które ‘pracują’ razem z naszym ciałem. Jeśli położymy figi Mrs. Blue na figi Mrs. Pink to od razu zauważymy, że te pierwsze wydają się znacznie mniejsze:

Roznice w rozmiarach

Pomimo tej widocznej różnicy w obwodach w rozmiarze S widzimy jednak, że obie pary majtek leżą na tej samej modelce idealnie ( a są to dokładnie te same rozmiary):

Figi Mrs. Pink Figi Mrs. Blue

Ten przykład pokazuje doskonale, że nie ma sensu oceniać rozmiaru jedynie na podstawie pobieżnego rzucenia okiem na dany model. Najlepiej jest go po prostu przymierzyć lub przynajmniej sprawdzić w rękach jak bardzo się rozciąga. Albo… zapytać o to nas, bo Króliczek zawsze chętnie opowiada o każdym ze swoich modeli.

Mrs Pink i Mrs Blue jeszcze kilka miesięcy temu były jedynie szkicem i liniami na szablonie, a dzisiaj są jednymi z naszych bestsellerów. Zakładając je pomyśl przez chwilę o tym, że konstruowanie i projektowanie jest ogromnym wyzwaniem, które codziennie podejmujemy specjalnie dla Ciebie ♥

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

już od 179 zł

Wygodne zwroty

masz na to 14 dni

Gwarancja jakości

Polska produkcja, certyfikowane materiały

Bezpieczne płatności

przelewy online/karty/BLIK