Darmowa dostawa w Polsce już od 179 zł

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń do nas
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00

Social

Biustonosz-miseczka-A

Stanik w rozmiarze A – czyli jaki?

W ostatni poniedziałek zadzwoniła do nas bardzo miła pani z prośbą, by doradzić jej właściwy rozmiar biustonosza. Po krótkiej rozmowie na temat koronkowych balkonetek – gdyż faworytem okazał się czarny biustonosz Black Moon – ustaliliśmy, że najlepszym rozmiarem będzie 75A. I gdy tak wszystko szło zgodnie z planem a konwersacja zmierzała ku końcowi, padło następujące zdanie:

Tylko mam nadzieję, że szyjecie normalnie, a nie że 75A będzie większe niż 70A.

I wtedy Króliczek na chwilę się zawiesił, upewnił się, czy wszystko dobrze usłyszał i… zaczął drążyć o co chodzi w tym zaskakującym stwierdzeniu. A chodziło mniej więcej o to, że nasza rozmówczyni była przekonana, że “miseczka A jest zawsze taka sama”, a więc że “A” oznacza konkretny rozmiar, stały bez względu na obwód pod biustem. A tak oczywiście nie jest, gdyż:

Nie ma czegoś takiego, jak “biustonosz w rozmiarze A”.

Sama literka, bez odniesienia do obwodu, nie mówi nam o tym, jak wygląda Twój biust. Mówi nam jedynie o tym, jak duży jest Twój biust w stosunku do obwodu pod biustem. Jeśli sens tego co teraz napisaliśmy jest dla Ciebie niejasny, to wyobraź sobie dwie miseczki (takie porcelanowe miseczki do jedzenia np płatków śnaidaniowych) – i nazwij właśnie “A”. W świecie, w którym nazwa “A” określałaby zawsze stały rozmiar biustonosz wyglądałby jak elastyczny pas z doczepionymi miseczkami na płatki – bez względu na to, czy pas miałby 60 czy 80 cm długości, miseczki byłyby wciąż te same – więc 60A i 80A miałyby tę samą miseczkę.

Czy to w ogóle miałoby sens?

Obawiamy się, że nie. Osoba z obwodem 60 cm ma przecież zupełnie inne proporcje ciała niż osoba o obwodzie 80 cm – więc nawet jeśli ich piersi mają podobną objętość, to mają przy tym zupełnie inną szerokość podstawy, inną średnicę czy wreszcie: inne potrzeby. Trudno wyobrazić sobie, by biustonosz zdjęty z kobiety o szerokiej klatce piersiowej (np 90A) pasował idealnie na kobietę o wąskiej klatce piersiowej (np 60A). I właśnie dlatego w bieliźnianym świecie literka nie oznacza konkretnej objętości, a jedynie wyraża stosunek obwodów: obwodu pod biustem i obwodu biustu.

Biustonosz, rozmiar A – czyli jaki?

Gdy słyszymy “biustonosz o rozmiarze A” nigdy nie mamy pewności jak on właściwie wygląda. Możemy jedynie założyć, że jest to biustonosz o niewielkiej głębokości i że różnica pomiędzy obwodem biustu a obwodem pod biustem wynosi w tym przypadku 12-14 cm. By wyobrazić sobie z jakim konkretnie biustem mamy do czynienia musimy zatem znać obwód pod biustem, wyrażony za pomocą liczb (65, 70, 75 i tak dalej) – przypominamy przy tym, że obwód pod biustem mierzymy ciasno i precyzyjnie, bo to właśnie na obwodzie opieramy ciężar naszego stanika.

Zasadę stosunku obwodów i tym co dokładnie oznacza każda literka omawialiśmy już przy okazji tekstu: Kiedy “A” jest większe od “D”: obalamy rozmiarowe mity – jednak ważne rzeczy warto przypominać regularnie 😉

By jeszcze lepiej pokazać, że sama literka nie mówi nam wszystkiego o rozmiarze, a “A” i “A” nie zawsze są sobie równe, przygotowaliśmy dla was zdjęcie prosto z naszej pracowni. Jest na nim biustonosz w gwiazdki Make a Wish, w rozmiarze 85A i 65A. Na zdjęciu dokładnie widać, że mimo tego, iż oba biustonosze mają miseczkę “A”, ma ona zupełnie inną objętość, a tym samym mieszczą zupełnie inne rozmiary piersi:

Biustonosze z miseczką A - White Rvbbit

Czy biustonosz w rozmiarze A może być zatem większy niż w rozmiarze B?

Może – wszystko zależy od tego, jaka liczba stoi przed literką. W zrozumieniu tych zależności pomoże nam temat rozmiarów siostrzanych, czyli takich rozmiarów biustonoszy, które mają podobną objętość miseczki przy różnych obwodach pod biustem.

Rozmiary siostrzane: balkonetki, push-upy, plunge

Być może miałaś taką sytuację, gdy zamówiony biustonosz miał idealną miseczkę, ale za luźny obwód. Dla ułatwienia przyjmijmy, że był to rozmiar 75A. Na jaki rozmiar najlepiej wówczas wymienić stanik? Na taki, który ma mniejszy obwód, ale taką samą pojemność miseczki. I wbrew częstym skojarzeniom wcale nie jest to 70A.

Złota zasada dobierania biustonoszy siostrzanych mówi, że gdy zmniejszamy obwód, to zwiększamy miseczkę. Z rozmiaru 75A przechodzimy więc na 70B, z rozmiaru 80D na 75E, a z rozmiaru 70E na 65F. Rozmiary siostrzane leżą względem siebie po ukosie, co możesz zobaczyć na poniższej tabeli:

60 A 60 B 60 C 60 D 60 E 60 F 60 G
65 A 65 B 65 C 65 D 65 E 65 F 65 G
70 A 70 B 70 C 70 D 70 E 70 F 70 G
75 A 75 B 75 C 75 D 75 E 75 F 75 G
80 A 80 B 80 C 80 D 80 E 80 F 80 G
85 A 85 B 85 C 85 D 85 E 85 F 85 G
90 A 90 B 90 C 90 D 90 E 90 F 90 G
95 A 95 B 95 C 95 D 95 E 95 F 95 G

 

Może się więc okazać, że nawet jeśli “całe życie nosiłaś 90A” to w niektórych sytuacjach równie dobrze, a może nawet lepiej sprawdzi Ci się 85B – pod warunkiem oczywiście, że będzie miał dobrze dopasowany obwód. To “przesuwanie” rozmiarów nie zawsze wynika ze zmiany ciała klientki, czasami jest spowodowane innym krojem biustonosza lub zastosowanymi w nim materiałami. W naszych biustonoszach widać to na przykład, gdy zestawiamy plunge, w których tył szyjemy z elastycznej siatki (np poziomkowy biustonosz Queen of Sweets) z balkonetką uszytą w całości ze stabilnego, nierozciągliwego haftu (np Mrs. Black). Często powtarzamy, że ten pierwszy model pokochają kobiety szukające miękkich, wygodnych biustonoszy, których w ogóle nie czuć na skórze. Ten drugi natomiast będzie świetną opcją dla wszystkich, którzy cenią mocne dopasowanie obwodu. Obwód Mrs. Black “wybaczy” znacznie mniej niż obwód stanika Queen of Sweets, więc może się zdarzyć, że choć w pierwszym wybrałaś 70A, w drugim zdecydujesz się na 65B.

Warto przy tym pamiętać, że rozmiary siostrzane działają przede wszystkim na wąskich zakresach. Podświetlony w tabelce rozmiar 85B można spróbować zamienić z 90A lub 80C (w zależności od tego, czy chcemy mieć luźniejszy czy bardziej ciasny obwód), ale nie ma sensu zmieniać go na 60G – choć pojemność miseczki może być w nim bardzo zbliżona, to przecież cała reszta będzie skrojona na osobę o znacznie drobniejszej sylwetce.

Rozmiary siostrzane: koronkowe braletki

Odrębną kwestią są natomiast rozmiary siostrzane dla koronkowych braletek, które w naszym sklepie mają w pełni regulowany obwód. I tu mamy bardzo dobrą wiadomość: ponieważ obwód szyjemy w nich zwykle z gum, regulowanych w zakresie od 65 do 85 cm, nie trzeba w ogóle przejmować się obwodem pod biustem. Ważna jest tylko miseczka, oznaczona najczęściej jako XS, S, M, L, XL.

Jak to możliwe? Projektując nasze braletki wykorzystaliśmy właśnie zasadę rozmiarów siostrzanych. Dzięki temu braletki wybaczają dużo w zakresie dobierania rozmiaru. Jeśli Twój rozmiar biustonosza to “czasami 75B, czasami 80A”, to nie musisz się martwić – bo oba te rozmiary będą pasować do naszej braletki w rozmiarze “M”.

Jeśli więc marzy Ci się na przykład biustonosz Mad Cat No.12 – lub jakikolwiek inny biustonosz z naszej kolekcji – to w pierwszej kolejności zerknij do tabelki umieszczonej przy jego opisie – a jeśli coś nie będzie w niej jasne, to napisz do nas wiadomość!

Jaki biustonosz dla “rozmiaru z miseczką A”?

Jak już ustaliliśmy biustonosze, w których rozmiarze pojawia się literka “A”, są biustonoszami o niewielkiej głębokości. Wynika to oczywiście z różnicy pomiędzy obwodem biustu i obwodem pod biustem. Choć biustonosze 65A i 80A będą przeznaczone dla zupełnie innych typów sylwetki i zupełnie różnych biustów, to możemy założyć, że oba te rozmiary pozwalają naprawdę poszaleć przy bieliźnianych zakupach 😉

Niewielka głębokość oznacza, że nie potrzeba mocnego wsparcia, można więc bardziej skupić się na kroju i wyglądzie. Wszystko zależy oczywiście od tego, jak kształtują się Twoje potrzeby: czego oczekujesz od swojego biustonosza i jaką budowę ma Twoja klatka piersiowa. Czy chcesz optycznie powiększyć biust, czy wręcz przeciwnie – jedynie podkreślić go ozdobną koronką. Czy zależy Ci na zebraniu piersi do środka, czy Twoja budowa nie potrzebuje specjalnych trików, więc najważniejszy jest piękny krój i detale.

Nasze doświadczenie z zakupami dla “rozmiarów z miseczką A” wskazuje, że niektóre modele są przez was wybierane najchętniej – i niemal zawsze oznaczają udane zakupy. Kobiety noszące rozmiar 60A, 65A i 70A wybierają u nas najczęściej koronkowe, bardzo ozdobne koronkowe braletki takie jak Mad Cat No.14, Elsie, Mad Cat No.12, Make a Wish czy First Kiss. Niemal te same modele wybierają kobiety noszące rozmiary 75A czy 80A – choć tu w zakupach bardzo często pojawiają się także plunge i balkonetki – takie jak Queen of Sweets czy koronkowe biustonosze One Second.

A jaki model wybrałabyś u nas Ty?

Biustonosze White Rvbbit

4 comments

 1. Mam mały biust jaki rozmiar wybrac gdy obwod na skutkach 104 a pod biustem 96.Chodzi o to by pas biustonosza był dluzszy a sam biustonosz nie był zbyt ciasny.

  1. Od obwodu pod biustem odejmij 5 cm i zaokrąglij do najbliższej wielokrotności 5. W Twoim przypadku będzie to 90. Jeżeli masz jednak dużo tkanki tłuszczowej, to obwód może wynosić nawet 85. Powinnaś to ocenić na wyczucie, czy nie byłby bardzo ciasny. Nie przejmuj się wtedy, że robią się “boczki” od pasków biustonosza.
   Także jeżeli nie chcesz, by był zbyt ciasny, musisz ocenić to na wyczucie.
   Jeżeli pomiar był bez stanika, to może być zaniżony z racji na np. opadanie biustu. Powinno się robić pomiar w jakimś miękkim, nieusztywnianym staniku.
   Jeżeli jest to jednak dobry pomiar, to odejmij od 104 cm powyższe 90, jeżeli jest to dobry obwód, a wyjdzie ci 14 cm różnicy, co przekłada się na rozmiar 90B.
   Powodzenia!

 2. Jaki biustonosz

  Jaki dobrać rozmiar biustonosza jeśli obwód pod biustem wynosi 80cm a w biuście 90.?Jaki biustonosz będzie pasował do takiego biustu żeby go uwydatnić gdyż mam biust szeroko rozstawiony ?

  1. Napisaliśmy wiadomość! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

już od 179 zł

Wygodne zwroty

masz na to 14 dni

Gwarancja jakości

Polska produkcja, certyfikowane materiały

Bezpieczne płatności

przelewy online/karty/BLIK