Darmowa dostawa w Polsce już od 179 zł

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń do nas
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00

Social

Czy biustonosz można prać w pralce?

Czy biustonosz można prać w pralce?

Ostatnio jedna z Klientek zapytała nas w jaki sposób zadbać o koronkowy biustonosz Red Moon. Czy biustonosz można prać w pralce? A może możliwe jest jedynie delikatne pranie ręczne? W jaki sposób wysuszyć biustonosz, aby służył jak najdłużej i wyglądał przy tym jak nowy? Bardzo nas cieszą takie wiadomości i lubimy na nie odpowiadać! To mówi nam, że właścicielka biustonosza w odpowiedni sposób chce zadbać o swoją nową bieliznę i nic dziwnego – to w końcu ważny element garderoby!

Skąd wiemy jak dbać o biustonosze?

Większość surowców, z których wykonujemy nasze biustonosze jest polskiej produkcji i odznaczają się najwyższą możliwą jakością. Zanim jednak nowy model trafi do sprzedaży, jest wielokrotnie testowany nie tylko przez nasze testerki, od których później otrzymujemy szczegółowe ankiety na temat naszej bielizny. Sami również przez co najmniej kilka miesięcy testujemy naszą bieliznę. W jaki sposób? Odpowiedź może was zaskoczy, ale… najczęściej bezlitosny!

Aby sprawdzić wytrzymałość naszych koronek, odporność na gniecenie, potencjalne farbowanie czy utratę koloru wielokrotnie pierzemy nasze biustonosze w pralce oraz suszymy w suszarce bębnowej. Na czas testów rezygnujemy również z – delikatnie mówiąc – odpowiedniego przechowywania. Zapewne ciekawią was wyniki takich testów. Czy biustonosze zawsze wychodzą z nich cało? Nie zawsze. Ale to nic dziwnego – robimy wszystko, aby stworzyć im naprawdę ekstremalne warunki do życia 😉

To, co naprawdę nas cieszy to fakt, że koronki i hafty, z których uszyte są nasze staniki, mimo swojej pozornej delikatności, raczej nie doznają żadnych uszkodzeń. No chyba, że pierzemy je w pralce razem z jeansami, butami i namiotem harcerskim. Nigdy nie zauważyliśmy też problemu z trwałością naszych szwów. Natomiast to, co najczęściej działo się z naszymi biustonoszami podczas prania w pralce, suszenia w suszarce bębnowej i nieodpowiedniego przechowywania to:

 1. Zaplątanie stanika w inny element garderoby. Skutkowało to uszkodzeniem zapięcia, fiszbin lub trójwymiarowych ozdobnych elementów.
 2. Zaczepienie takim elementem o koronkę.
 3. Zmniejszenie elastyczności biustonosza, czyli zły wpływ wysokiej temperatury na gumy stanika.

Chyba już domyślacie się odpowiedzi na tytułowe pytanie. A więc: czy biustonosz można prać w pralce? Tak, ale na własną odpowiedzialność i tylko zachowując odpowiednie środki ostrożności, o których opowiemy później.

Czy koronkową bieliznę trzeba prać ręcznie? Czy biustonosz można prać w pralce?

W tekście: Najpierw rozmiar, potem metka – czyli jak dbać o bieliznę delikatną piszemy, że najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń, które znajdujemy na metce produktu. Wówczas możemy mieć pewność, że naszemu biustonoszowi nie stanie się krzywda. Jeżeli chodzi o naszą koronkową bieliznę – zawsze zalecamy delikatnie pranie ręczne, czyli moczenie biustonosza w chłodnej lub letniej wodzie z dodatkiem delikatnego płynu zmiękczającego przez około pół godziny, Następnie delikatne ręczne pranie biustonosza. Potem biustonosz należy delikatnie odsączyć z nadmiaru wody (nie wyciskać) i odłożyć na płasko do suszenia, np. na ręczniku. Jeżeli jednak z jakichś powodów, musimy uprać bieliznę w pralce, należy bezwzględnie zachować pewne środki ostrożności:

 1. Zapięcie: Przed praniem biustonosza w pralce zaleca się zapięcie zapięcia. Dzięki temu biustonosz nie zostanie splątany z innymi ubraniami ani nie ulegnie uszkodzeniu podczas prania.
 2. Użyj delikatnego cyklu prania.
 3. Użyj specjalnej kuli do prania bielizny: zapewni to ochronę podczas prania i pomoże zapobiec splątaniu i uszkodzeniom biustonosza.
 4. Unikaj wybielacza: Nie stosuj wybielacza ani innych agresywnych środków chemicznych podczas prania biustonosza. Mogą one uszkodzić materiały i elastyczność biustonosza. Zamiast tego zastosuj delikatny płyn zmięczający.
 5. Suszenie: Po praniu biustonosza zaleca się suszenie na powietrzu, najlepiej na płasko. Suszenie w suszarce bębnowej może spowodować deformację biustonosza.

Co może się stać, gdy pierzemy biustonosz w pralce?

„Czy biustonosz można prać w pralce?”, „Drut ze stanika utknął w pralce – co robić?”  – dziesiątki takich pytań czeka na bieliźnianych forach. Dlaczego pranie biustonosza w pralce bez zachowania odpowiednich środków ostrożności jest tak ryzykowne?

 1. Zniszczenie kształtu i podparcia: Pranie biustonosza w pralce na zbyt intensywnym cyklu lub bez odpowiedniej ochrony, takiej jak kula do prania, może spowodować deformację miseczek, gum i innych elementów. Może to prowadzić do utraty kształtu, elastyczności i zdolności biustonosza do odpowiedniego podtrzymywania piersi.
 2. Splątanie i uszkodzenie: Pranie biustonosza niezapiętego i niezabezpieczonego biustonosza zwiększa ryzyko splątania go z innymi ubraniami. Zwłaszcza takimi ze wsuwkami lub zamkami błyskawicznymi. Może prowadzić to do uszkodzenia materiału i innych części stanika, np. haftek.
 3. Utrata ozdobnych elementów: Jeśli biustonosz ma ozdobne elementy, takie jak cekiny, wstążki czy koraliki, pranie w pralce może prowadzić do ich uszkodzenia lub odprysnięcia.
 4. Zniszczenie elastyczności: Pranie biustonosza w gorącej wodzie lub z użyciem agresywnych środków chemicznych, takich jak wybielacz, może osłabić elastyczność materiałów, co prowadzi do utraty prawidłowego dopasowania i podparcia.
 5. Zmiana koloru: Niektóre biustonosze mogą ulec zmianie koloru podczas prania w pralce. Zwłaszcza jeśli są prane w wyższych temperaturach lub z innymi ubraniami, które mogą oddawać barwniki.

A Ty w jaki sposób dbasz o swoją bieliznę? Stosujesz pranie ręczne czy raczej ryzykowne (ale wygodne!) pranie w pralce? A może masz własne sposoby?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

już od 179 zł

Wygodne zwroty

masz na to 14 dni

Gwarancja jakości

Polska produkcja, certyfikowane materiały

Bezpieczne płatności

przelewy online/karty/BLIK