Darmowa dostawa w Polsce już od 179 zł

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń do nas
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00

Social

Dlaczego biustonosz skrzypi

Dlaczego stanik skrzypi?

Choć czasem wydaje nam się, że jesteśmy przygotowane na każde wasze pytanie, to raz na jakiś czas potraficie nas naprawdę zaskoczyć. Tak było podczas jednej z ostatnich rozmów telefonicznych. Po omówieniu kilku modeli biustonoszy braletek idealnych na duży biust i ustaleniu właściwego rozmiaru, pani zapytała:

A czy wasze biustonosze skrzypią?

I tu nastąpiła nieco zbyt długa pauza, bo żadna z nas nie wiedziała o co w tym pytaniu chodzi. “Jak to: skrzypią?” – dopytywałyśmy, a pani po drugiej stronie słuchawki wytłumaczyła, że zdarzyło jej się kupić kilka biustonoszy, które po nałożeniu wydawały z siebie dźwięk przypominający skrzypienie. I że czasami to skrzypienie przechodziło po kilku praniach, a czasami nie przechodziło w ogóle. Zapewniłyśmy, że nasze koronkowe biustonosze nigdy nie wydawały z siebie żadnych dźwięków, a tuż po tej rozmowie zaczęłyśmy małe śledztwo. Cel był jeden: sprawdzić jak to się dzieje, że biustonosz potrafi skrzypieć.

Dlaczego biustonosz skrzypi?

Od razu zaznaczymy, że nasz eksperyment nie udał się w pełni, ponieważ materiały dostępne w naszej pracowni nie były w stanie spowodować skrzypienia. To oczywiście dobra wiadomość i dla nas, i naszych klientek 🙂 Nasze fiszbiny nie wydają dźwięków, ponieważ są wykonane z najwyższej jakości stopów, a następnie wkładane do tunelu gorseciarskiego, wyściełanego specjalną podszewką. Dzięki temu, że drut jest zakończony obłą końcówką, a podszewka jest miękka, to fiszbiny – nawet wtedy, gdy mocno pracują przy noszeniu – nie dają żadnych efektów dźwiękowych.

Ten eksperyment pozwolił nam zrozumieć, że za słynne skrzypienie mogą odpowiadać:

  • złej jakości druty (zwane potocznie fiszbinami)
  • tunel gorseciarski obszyty wewnątrz zbyt sztywną markizetą
  • a w niektórych przypadkach także: źle dobrany rozmiar biustonosza

Gdy biustonosz jest za mały, a my “na siłę” próbujemy go nosić, to on poddaje się w taki sposób, w jaki to tylko możliwe. Tunele i druty ulegają deformacji, mają niewłaściwe kąty nachylenia i mogą wtedy pracować w bardzo siłowy sposób. To może wywołać różne efekty, zapewne także dźwiękowe – dokładnie tak jak to się dzieje w przypadku noszenia zbyt wąskich ubrań.

Co to są fiszbiny?

Wyjaśnijmy przy okazji czym dokładnie są fiszbiny i jaką pełnią rolę. Jeśli czytacie naszego bloga dostatecznie długo, to z pewnością wiecie, że metalowe półokrągłe elementy, które wkładamy w tunele gorseciarskie, to tak naprawdę druty gorseciarskie, a nie “fiszbiny”. Fiszbiny to z kolei proste i płaskie elementy, którymi usztywniamy boki staników albo gorsety. Nie wiemy dlaczego druty nazywa się potocznie fiszbinami, ale ta nazwa przyjęła się na tyle mocno, że w języku polskim nie funkcjonuje nawet “biustonosz na drutach” tylko właśnie “biustonosz z fiszbinami”. Więcej pisałyśmy o tym w tekście, który wciąż cieszy się dużą popularnością: Fiszbin czy fiszbiny – o konstrukcji biustonosza.

Druty gorseciarskie mogą różnić się między sobą rozmiarem, kształtem, sposobem wykończenia, a także… jakością. Jeśli kiedyś zechcecie zabawić się w stanikowego laboranta i za pomocą nożyczek zdekonstruujecie nasze biustonosze, to zobaczycie, że druty jakich używamy są w przekroju owalne. Dzięki temu są o wiele bardziej trwałe i wygodne w noszeniu niż druty zupełnie płaskie, stosowane w gorszych jakościowo biustonoszach.

Biustonosz z fiszbinami – jak dobrać rozmiar?

Wróćmy jednak do tematu głównego, czyli skrzypiących biustonoszy z fiszbinami. By uniknąć ostatniej wymienionej przez nas przyczyny, a przy tym cieszyć się z dobrze dobranego biustonosza, trzeba ustalić swój właściwy rozmiar biustonosza. Jak to zrobić?

  • załóż miękki stanik, przygotuj centymetr krawiecki i stań przed lustrem
  • przyłóż miarkę ciasno pod biustem, równolegle do podłogi – i zmierz swój obwód
  • przyłóż miarkę swobodnie do biustu, tak by przechodziła przez środek (ale nie przez brodawki sutkowe) – i zmierz swój obwód
  • porównaj obwody z naszą tabelą – i odczytaj swój wynik.

A dla tych, którzy lubią dokładne instrukcje, przygotowałyśmy film. Zobaczcie jakie to proste!:

Zobacz film na naszym kanale i koniecznie go zasubskrybuj! Będziemy tam wrzucać porady Króliczka, filmy z pracowni i filmy DIY! 

Nasz kanał na YouTube znajdziesz tutaj: https://www.youtube.com/c/WHITERVBBIT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

już od 179 zł

Wygodne zwroty

masz na to 14 dni

Gwarancja jakości

Polska produkcja, certyfikowane materiały

Bezpieczne płatności

przelewy online/karty/BLIK