Darmowa dostawa w Polsce już od 179 zł

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń do nas
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00

Social

Filtr do maseczki ochronnej - z czego zrobić

Filtr do maseczki ochronnej – z czego zrobić?

Wielorazowe maseczki ochronne, które w naszej pracowni szyjemy już od kilku tygodni, są bez wątpienia jednym z najbardziej aktualnych tematów ostatnich dni. W naszym poprzednim tekście: Jak uszyć maseczkę ochronną – instrukcja krok po kroku pokazaliśmy wam nasz sposób na uszycie wielorazowej maseczki ochronnej z kieszonką na filtr (właśnie takie maseczki dodajemy bezpłatnie do wszystkich waszych zamówień!). Tym razem skupimy się na tym, co do tej kieszonki włożyć, czyli podpowiemy wam z czego zrobić filtr do maseczki ochronnej tak, by nie wydać na to fortuny. Spróbujemy też w prostych słowach wyjaśnić co sprawia, że niektóre materiały nadają się na filtr – dzięki tej wiedzy będziecie mogli samodzielnie oceniać, które z domowych akcesoriów można na taki filtr przerobić.

Filtr do maseczki ochronnej – dlaczego to ważne?

Zanim jednak przejdziemy do tematu samego filtra, odpowiemy na pytanie, jakie od kilku dni pojawia się w waszych komentarzach: czy maseczka wielorazowa z bawełny działa także bez filtra? W swoim podstawowej funkcji, czyli ograniczenia dotykania twarzy – działa. Skoro jednak już mamy maseczkę z kieszonką na filtr to warto włożyć do niej coś, co tworzy dodatkową warstwę filtrującą, czyli dodatkową barierę ochronną. Ten dodatkowy filtr jest szczególnie ważny przy pojedynczych materiałach o rzadkim splocie albo materiałach elastycznych, bo wiemy, że wiele z was szyje maseczki po prostu z tego, co aktualnie ma w domu.

Co więcej – jeśli do zrobienia filtra użyjemy odpowiednich materiałów, to będą one o wiele lepszym zabezpieczeniem niż sama bawełna, choćby nawet była w dwóch warstwach. Pamiętajmy jednak, że takie maseczki, oprócz tego, że ograniczają dotykania twarzy, mają za zadanie chronić innych przed nami, a nie odwrotnie.

Filtr do maseczki ochronnej – z czego zrobić?

1. Fizelina medyczna

Aby odpowiedzieć na pytanie z czego zrobić filtr do maseczki ochronnej wysłuchałyśmy opinii pielęgniarek, którym te maseczki dostarczamy. Większość polecała nam zgodnie fizelinę medyczną (można ją dostać w sklepach internetowych w postaci gotowych, pociętych filtrów, rolek, płatów lub całych belek). Fizelina medyczna (o której producenci często piszą: włóknina medyczna) występuje też w postaci podkładów, prześcieradeł i innych gotowych produktów medycznych – można je wówczas zamówić, a potem odpowiednio pociąć, co przy obecnych cenach wychodzi nawet kilkakrotnie taniej niż kupowanie gotowych filtrów do maseczek.

By zrozumieć dlaczego fizelina jest tak dobrym filtrem przyjrzyjmy się temu, jak powstaje. Istnieją trzy podstawowe metody produkcji materiałów:

 1. tkaniny – wytwarza się je z nitek (tkaniną jest na przykład bawełna, z jakiej szyjemy nasze maseczki, gdy się jej przyjrzymy wyraźnie widać nitki)
 2. dzianiny – wytwarza się je z nitek, ale nie ma tu przeplatania nitek tylko tworzone są oczka (dzianiną jest na przykład tiul, który wszywamy w boczkach biustonosza, gdy się mu przyjrzymy widać oczka)
 3. włókniny – wytwarzane są bezpośrednio z włókien; włókna układa się warstwowo, a następnie poddaje działaniu wilgoci, ciepła i ciśnienia, dzięki czemu łączą się ze sobą, tworząc sztywną i ścisłą płachtę.

Włóknina medyczna, o której tyle ostatnio słyszymy, jest rodzajem materiału zrobionego z włókna syntetycznego – fizeliny. To dlatego te dwie nazwy możemy spotykać zamiennie. Fizelina jest więc włókniną, tak samo jak bawełna jest tkaniną. To, że jest tak świetnym filtrem wynika ze sposobu jej produkcji – bo jest bardziej ścisła i szczelna niż np. bawełna – i dlatego tak ważne jest wkładanie jej do wielorazowej maski.

Co ciekawe włóknina medyczna jest obecnie sprzedawana w większości hurtowni materiałów, także tych sprzedających detalicznie. Naszą włókninę kupiliśmy właśnie w takiej hurtowni – ma ona formę kuponu, który można pociąć na potrzebne do maseczki prostokąty. Na zdjęciu staraliśmy się pokazać jej ścisłą strukturę:

Filtr do maski wielorazowej

Pamiętajmy jednak o tym, że choć maseczki mogą być wielorazowe, to fizelinowe filtry zawsze są jednorazowe. Nie pierzemy ich, nie nosimy dłużej niż 2 godziny, a gdy raz wyjmiemy nie zakładamy ich ponownie. Wkładamy je zawsze czystymi dłońmi, a gdy wyjmujemy je z maseczki – od razu dezynfekujemy dłonie.

A co w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do fizeliny medycznej? Z pomocą przychodzą nam rozwiązania “domowe”:

2. Filtr z odkurzacza do maseczki ochronnej

Gdy opublikowaliśmy tekst Jak uszyć maseczkę ochronną – instrukcja krok po kroku w komentarzach wywiązała się dyskusja na temat używania filtrów wyciętych z worków do odkurzaczy. W tej sprawie głos zabrali nawet lekarze – jednoznacznie podkreślając, że nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać profesjonalny (i nowy!) filtr do odkurzacza – i z niego wykonać filtr do wielorazowej maseczki ochronnej. Jest to wprawdzie rozwiązanie znacznie droższe niż wykorzystanie nawet dwóch warstw medycznej włókniny, jednak w sytuacji, gdy nie mamy w domu fizeliny, a mamy nowe worki filtrujące do odkurzacza, możemy je wykorzystać.

W jaki sposób tworzymy taki filtr? W bardzo prosty. Bierzemy nowy worek do odkurzacza (pamiętajmy, że chodzi o takie worki jak na naszym zdjęciu – zwykłe papierowe worki, które nie mają miękkiej warstwy filtrującej, nie będą się nadawały), a następnie rozcinamy go taki sposób, by można było wyciąć jak najwięcej prostokątów. Prostokąty powinny mieć taki wymiar, jaki mają nasze kieszonki w maseczkach – przy naszych maseczkach wycinamy więc prostokąt 15 x 16 cm, bo taki jest wymiar gotowej, uszytej kieszonki w maseczce.

A co w sytuacji, gdy nie mamy w domu ani fizeliny, ani worków do odkurzacza, a potrzebujemy filtra do maseczki ochronnej? Z pomocą przychodzą nam:

3. Ściereczki z mikrofibry

Być może słyszeliście wypowiedź jednego z ekspertów profilaktyki zakażeń, który wymieniając materiały na filtry do maski ochronnej, wskazał na ściereczki do mikrofibry. Takie ściereczki większość z nas ma w domu, a nie każdy wie, że można je wykorzystać właśnie w taki sposób.

I tu znowu krótki opis techniczny, który pozwoli zrozumieć o co chodzi z mikrofibrą: choć mikrofibra jest tkaniną, to jej wyjątkowe cienkie włókna pozwalają na stworzenie bardzo gęstego splotu. Splot jest tak ścisły, że stanowi barierę dla wody (ale przepuszcza parę wodną) – dzięki czemu stanowi o wiele lepsze zabezpieczenie niż chociażby bawełna.

W przypadku ściereczek z mikrofibry postępujemy tak samo, jak w przypadku fizeliny czy worków do odkurzacza: tniemy je na prostokąty i wkładamy do kieszonki w maseczce. Co ważne – filtry z mikrofibry możemy prać i wyparzać, więc nie musimy ich wyrzucać po jednym użyciu.

Niezależnie od tego, jaki sposób robimy swój filtr do maseczki ochronnej, pamiętajmy o tym, by mieć zdezynfekowane ręce. My, choć nie mamy w pracowni kontaktu z osobami “z zewnątrz”, dezynfekujemy 2 razy dziennie wszystkie blaty i powierzchnie płaskie, a maseczki czy filtry kroimy i szyjemy… w maseczkach.

 

19 comments

 1. Skoro mikrofibra jako materiał może być – czy to samo co ściereczek tyczy się rajstop? Materiał niby się zgadza, więc może z wypranych już nieużywanych rajstop można jednorazowy filtr wykonać?

  1. WHITE RVBBIT

   Agnieszko, w zakresie filtrów do maseczek słuchamy rekomendacji medyków – i szczerze mówiąc nie spotkaliśmy się z pomysłem robienia filtrów z rajstop. Ze swojej strony możemy jednak powiedzieć, że rajstopy i ściereczki nie są wykonane z tego samego materiału. Ściereczki mają bardziej ścisłą i zwartą strukturę, ponieważ są wykonane z tkaniny. Rajstopy są elastyczne, rozciągają się i mają znacznie luźniejszą strukturę ponieważ są wykonane z dzianiny. A w filtrach chodzi właśnie o to, by struktura materiału była jak najbardziej zwarta.

 2. O ile wiem filtry ze ściereczek mikrofibrowych można prać w 90 stopniach lub wyparzać. One nie są jednorazowe. ale niestety nie da się w nich dłużej chodzić niż godzinę.

  1. WHITE RVBBIT

   Tak, słuszna uwaga!

 3. A co ze ściereczkami na rolce? Te dostępne w Biedronce są wykonane z białej włókniny bawełnianej. Wyglądają tak samo jak włóknina medyczna, są tylko nieco bardziej miękkie. Czy taka ściereczka, złożona 2/4-krotnie, nada się jako filtr?

  1. WHITE RVBBIT

   Katarzyno, tak – takie ściereczki będą odpowiednie 🙂

 4. Czy Filtr z odkurzacza można zastąpić matą filtracyjną do okapu

  1. WHITE RVBBIT

   Łucjo, wydaje nam się, że maty filtracyjne będą za grube (mamy tu myśli maty o grubości 4 mm i więcej) – tu im cieńsza włóknina, tym lepiej, bo łatwiej się przez nią oddycha.

 5. Na ile oddychanie przez tkaninę z worka odkurzacza lub mikrofibrę jest bezpieczne dla zdrowia? Skąd się wziął ten limit 1h dla mikrofibry? Jaka gramatura mikrofibry jest najlepsza jako filtr? Dziękuję. Świetne wpisy!

  1. WHITE RVBBIT

   Zosiu, nie jesteśmy medykami, dlatego przy pisaniu tego tekstu korzystaliśmy z porad lekarzy i pielęgniarek. Wielu lekarzy – np ekspert profilaktyki zakażeń dr Paweł Grzesiowski polecają filtry wykonane z worków do odkurzaczy, filtrów do kawy, czy właśnie mikrofibry, więc zakładamy, że są one bezpieczne dla zdrowia. Limitu bezpiecznego używania filtra nie można precyzyjnie określić – najbardziej restrykcyjne normy mówią o 20 minutach, a maksymalny czas określają jako 2h – tu najlepiej kierować się własnym rozsądkiem i po prostu sprawdzać, kiedy filtr i cała maseczka zaczynają być wilgotne. Moment, w którym materiał staje się wilgotny jest wskazaniem do natychmiastowej zmiany, ponieważ w takich warunkach mogą namnażać się niebezpieczne bakterie i drobnoustroje.
   Jeśli natomiast chodzi o gramatury filtrów, to im niższe, tym lepiej – przez grubą mikrofibrę trudno się oddycha i szybciej łapie ona wilgoć. W filtrach chodzi przede wszystkim o szczelność i ścisłość splotu, dlatego cieniutka włóknina sprawdza się lepiej niż grube, ale “luźniejsze” od niej ściereczki.
   Ps. Dziękujemy za ostatnie zdanie! 🙂

 6. Czy jako filtr można użyć fartuchów szpitalnych, takich zielonych?

  1. WHITE RVBBIT

   One są zwykle wykonane z włókniny medycznej, więc tak 🙂

 7. Czy filtry z worków do odkurzaczy można traktować jako wielorazowe?

 8. Maseczki dodawane są do zamówień powyżej jakiejś kwoty czy do każdego?

  1. WHITE RVBBIT

   Obecnie maseczki są dołączane do wszystkich zamówień bielizny, bielizny nocnej, sukienek lub strojów kąpielowych – nie dołączamy ich jedynie do produktów z kategorii “Dodatki”.

 9. Mam maseczki wielorazowego użytku z kieszonkami , dokupiłem do nich filtry tylko nie mam pojęcia jak włożyć te filtry do maseczki .

  1. WHITE RVBBIT

   Kazimierzu – jeśli są to maseczki od nas, to od wewnętrznej strony maseczki, w zakładkach, jest kieszonka – jest w połowie wysokości maseczki. I wystarczy włożyć do niej filtr. Jeśli będziesz potrzebować pomocy, napisz do nas na contact@whitervbbit.com 🙂

 10. Czy jest jakaś różnica między flizeliną medyczną a zwykłą flizeliną? Czy zwykla flizelina może służyć jako filtr do maseczki?

  1. WHITE RVBBIT

   Jowito, podstawową różnicą pomiędzy fizeliną medyczną, a fizeliną zwykłą jest to, że ta pierwsza musi spełniać określone normy filtracji. Fizeliny medyczne są testowane właśnie pod tym kątem. Fizeliny zwykłe mają inne zastosowanie, ich główną rolą jest wypełnienie lub wzmocnienie odzieży. Jeśli masz w domu “zwykłą” fizelinę przypatrz się jej strukturze:
   1. czy posiada klej? (wiele fizelin jest pokrytych klejem, z nich nie można robić filtrów – klej tworzy błyszczącą powłokę, często z małymi kropeczkami),
   2. czy fizelina jest cienka i przewiewna? jeśli tak, to możesz wykorzystać ją do filtrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

już od 179 zł

Wygodne zwroty

masz na to 14 dni

Gwarancja jakości

Polska produkcja, certyfikowane materiały

Bezpieczne płatności

przelewy online/karty/BLIK