Darmowa dostawa w Polsce już od 179 zł

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń do nas
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00

Social

Jak uszyc maseczkę ochronną krok po kroku

Jak uszyć maseczkę ochronną? Instrukcja krok po kroku

Być może już widzieliście nasz post dotyczący szycia maseczek ochronnych z kieszonką na filtr. Pisaliśmy wówczas, że maseczki szyjemy nieprzerwanie od połowy marca i przekazujemy nieodpłatnie tam, gdzie są potrzebne (w naszych relacjach można było zobaczyć “ubrane  w Króliczka” pielęgniarki). Przez wiele tygodni dokładaliśmy je także jako prezent do waszych zamówień. Wiemy jednak, że część z was chciałaby uszyć takie maseczki samodzielnie, dlatego pokażemy wam jak uszyć maseczkę ochronną krok po kroku. Instrukcja jak uszyć maseczkę ochronną opiera się na naszym sposobie szycia, w pełni zaakceptowanym przez osoby pracujące w szpitalu. Nasza wielorazowa maseczka z kieszonką na filtr ma takie same wymiary jak profesjonalne maseczki zabiegowe, możecie więc bez obaw skorzystać z naszego wykroju.

Ponieważ nie da się odpowiedzialnie napisać jak uszyć maseczkę ochronną w kilku zdaniach, nasz artykuł podzieliliśmy na kilka części:

 • Jak uszyć wielorazową maseczkę ochronną – potrzebne materiały
 • Jak uszyć maseczkę ochronną – instrukcja krok po kroku
 • Jak zakładać i zdejmować maseczkę ochronną
 • Jak prać i dezynfekować maseczkę ochronną

Każdą część wyróżniliśmy w taki sposób, by można było bez problemu odnaleźć tę najbardziej potrzebną. Jeśli jednak cokolwiek nie będzie dla Ciebie jasne, zostaw komentarz lub napisz do nas wiadomość.

Jak uszyć wielorazową maseczkę ochronną – potrzebne materiały

Do uszycia wielorazowej maseczki ochronnej będą potrzebne następujące rzeczy:

 • bawełna o niskiej gramaturze
 • drucik do usztywnienia górnej części
 • nożyczki, ewentualnie szpileczki

Być może zastanawiasz się, dlaczego w naszych materiałach nie ma gumki. Nie stosujemy jej, ponieważ zdecydowana większość dostępnych gumek nie wytrzyma wysokiej temperatury prania. Gdy szyliśmy maseczki jednorazowe, wszywaliśmy w nie gumę płaską – gdy jednak taką samą gumę wypraliśmy w temperaturze 90 stopni °C, to po trzecim praniu gumka popękała, a maseczki nie dało się prawidłowo założyć. Jako producent bielizny znamy chyba wszystkie gumki i gumeczki, wiedzieliśmy więc, że skoro maseczki szyjemy w dużej mierze dla medyków, to muszą one przeżyć bez szwanku dezynfekcję w 90 stopniach °C. I z tego względu zdecydowaliśmy się na szycie troczków zawiązywanych z tyłu głowy.

Czy zatem w swojej maseczce możesz wszyć gumkę zamiast troczków? Możesz. Pamiętaj jednak, że trwałość takiej maseczki będzie niższa, niż trwałość maseczki w całości uszytej z bawełny.

A jeśli chodzi o bawełnę: polecamy wybór materiału o niskiej gramaturze, a więc dość cienką bawełnę, ponieważ im grubszy materiał, tym trudniej w nim oddychać. Jeśli masz w domu bawełnę i zastanawiasz się, czy będzie dobra do uszycia maseczki, złóż ją na pół i przyłóż do twarzy – i wtedy oceń, czy możesz w niej swobodnie oddychać przez co najmniej kilka minut. Maseczki w naszej pracowni szyjemy z czystej polskiej bawełny bez domieszek, jej gramatura wynosi 140. Drugą warstwę, tę tworzącą kieszonki, szyjemy natomiast z cienkiego bawełnianego batystu.

Jak uszyć maseczkę ochronną – instrukcja krok po kroku

Szycie maseczki podzieliliśmy na kilka prostych kroków. Postępuj zgodnie z nimi:

1. KROIMY

Kroimy zgodnie z nitką prostą – jeśli tak jak my korzystasz z bawełny ze wzorem, to mówiąc najprościej: formę układasz prostopadle do wzoru, a nie po skosie. To ważne, ponieważ kieszonki na filtr skrojone po skosie prawdopodobnie w szyciu będą “falować”. W ten sposób kroisz trzy elementy:

 • przód maseczki, czyli prostokąt o wymiarach 16 cm x 17 cm
 • tył maseczki (kieszonka na filtr), czyli 2 prostokąty o wymiarach 10 cm x 17 cm
 • 2 paski na troczki, czyli 2 prostokąty o wymiarach  2,5 cm x 80 cm
  – możesz wykorzystać do tego gotową lamówkę (troczki możesz także zastąpić gumką)

Pomocniczy prostokąt, który wycięliśmy na potrzeby tego tutorialu ma po bokach nacinki. Będą one pomocne przy wyznaczaniu zakładek, dlatego możesz je zaznaczyć na skrojonym kawałku bawełny. Pierwsze nacięcie znajduje się 4 cm od górnej krawędzi maseczki. Jak widzisz na zdjęciu odległości pomiędzy nacinkami wynoszą 1 cm – 2 cm – 1 cm – 2 cm – 1 cm.

Jak uszyc maseczkę ochronną krok1

2. OBRZUCAMY BRZEGI

Gdy wszystkie elementy są skrojone, pora zabezpieczyć brzegi. W tym celu obrzucamy:

 • paski na troczki – obrzucamy obie strony
 • prostokąty tworzące kieszonkę na filtr – obrzucamy z jednej strony

Jak uszyc maseczke krok2

3. ZSZYWAMY PROSTOKĄTY

Ułóż prostokąty tak, by brzegi przodu łączyły się z brzegami podszewki – materiały ułóż prawymi stronami do siebie. Następnie zszyj brzegi, tak jak na zdjęciach poniżej – w ten sposób z tyłu powstanie kieszonka na filtr:

Szycie maseczki ochronnej krok3

Gdy zrobisz przeszycia, odwróć materiał na prawą stronę.

4. USZTYWNIAMY NOS

Usztywnienie górnej części maseczki wykonujemy po to, by można ją było dobrze dopasować do nosa. Nie chodzi tu jedynie o kwestie estetyczne czy wygodę – jeśli szyjesz maseczki dla pielęgniarek, to z pewnością docenią one ten mały drucik, bo to dzięki niemu nie musza się męczyć z zaparowanymi goglami 🙂

Możesz użyć dowolnego drucika, jaki znajdziesz w domu. My używamy drutu florystycznego, ponieważ jest miękki,  powleczony dodatkową warstwą taśmy i nie trzeba go dodatkowo obrabiać. Nasz drucik ma 17 cm – odpowiada więc dokładnie szerokości maseczki.

Aby przygotować tunel na drut przeszyj jeden brzeg maseczki ściegiem prostym (pamiętaj, że to robisz już na prawej stronie!). Najłatwiej jest przyłożyć drucik do brzegu i sprawdzić jak szeroki musi być tunel. Po przeszyciu ściegu włóż drucik do tunelu:

Jak uszyc maseczkę zdjecie4

5. ROBIMY ZAKŁADKI

Zanim zrobisz zakładki przeszyj oba brzegi maseczki – dzięki temu warstwy materiału nie będą się przesuwać.
By wyznaczyć równe zakładki złóż brzegi maseczki zgodnie z nacinkami. Powinnaś otrzymać 3 zakładki, takie jak na zdjęciu niżej. Przeszyj je, a następnie wyprasuj całość:

Jak uszyc maseczkę krok5

6. PRZYSZYWAMY TROCZKI

Każdy z pasków złóż na pół, a następnie przyłóż do środka maseczki (tak jak na zdjęciu) – możesz pomóc sobie szpileczkami. Następnie zawiń jeden brzeg paska do środka i przeszyj go ściegiem prostym. Gdy dojdziesz do maseczki nie przerywaj ściegu, tylko po prostu przeszyj całość do końca. Drugi pasek zrób w identyczny sposób:

Jak uszyc maseczkę krok6

7. PRASUJEMY – I GOTOWE!

Maseczka jest już gotowa! Wystarczy obciąć wystające niteczki, uprasować – i zabrać się za szycie kolejnej 🙂

Jak uszyc maseczkę zdjecie7

Gdy już masz gotową, uszytą maseczkę, to warto ją w odpowiedni sposób zdezynfekować. Tu przyda nam się instrukcja z kolejnego punktu:

Jak prać i dezynfekować maseczkę ochronną

Pranie i dezynfekowanie maseczki ochronnej można zrobić na dwa sposoby:

 1. Tradycyjne pranie
  W tym wariancie bawełnianą maseczkę po prostu wrzucamy do pralki i ustawiamy pranie w temperaturze nie niższej niż 60 stopni °C. Ta metoda sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy maseczki używamy rzadko i możemy uprać ją razem z innymi rzeczami wymagającymi wysokiej temperatury (na przykład pościelą). Gdy jednak używamy maseczki częściej i potrzebujemy szybszej metody dezynfekcji możemy wykorzystać sposób nr 2:
 2. Ręczne wypranie maseczki i wyparzenie jej wrzątkiem
  Maseczkę pierzemy ręcznie w wodzie z detergentem w taki sposób, w usunąć z niej wszelkie zanieczyszczenia (na przykład kurz). Po wstępnym praniu ręcznym dokładnie płuczemy maseczkę, a następnie przekładamy ją do czystego naczynia i zalewamy ją wrzątkiem.

Choć maseczkę możemy suszyć w dowolny sposób, to nie polecamy suszenia na płasko – na przykład na kaloryferze. Pamiętajmy, że położenie zdezynfekowanej maseczki na niesterylnej (a często po prostu: zakurzonej) powierzchni, zupełnie mija się z celem. O wiele lepiej powiesić maseczkę i suszyć w taki sposób, by niczego nie dotykała.

Gdy maseczka jest już wysuszona, nie zapominajmy o ostatnim etapie dezynfekcji, jakim jest prasowanie. Bawełnianą maseczkę należy dokładnie wyprasować, w maksymalnej temperaturze, na jaką pozwala nam materiał  (zwykle bawełnę prasujemy w temp. 150-180 stopni °C.

Jak zakładać i zdejmować maseczkę ochronną

Gdy maseczka jest wyprana, wyprasowana i gotowa do użycia, należy pamiętać o tym, w jaki sposób ją zakładać i zdejmować. Instrukcja jak zakładać maseczkę jest przecież co najmniej tak samo ważna jak instrukcja jak uszyć maseczkę ochronną 🙂

Najważniejsza zasada dotycząca zakładania maseczki brzmi: robimy to zawsze czystymi, zdezynfekowanymi dłońmi. Jeśli używamy filtrów, to ostrożnie wkładamy je do środka. Następnie czystymi dłońmi nakładamy maseczkę na twarz i zawiązujemy troczki z tyłu głowy – najpierw górne, potem dolne.

Maseczkę powinniśmy zakładać jedynie wtedy, gdy rzeczywiście tego potrzebujemy – czyli na przykład podczas zakupów. Nie nosimy jej w domu (choć wiemy, że niektórym z was trudno się oprzeć :)). Zalecany czas noszenia wielorazowej maseczki ochronnej wynosi około pół godziny – maksymalnie do dwóch godzin, gdy jednak poczujesz, że maseczka staje się wilgotna, musisz ją zdjąć lub wymienić.

Odpowiednie zdejmowanie maseczki jest tak samo ważne, jak jej zakładanie. Pamiętaj, że jeśli zrobisz to w nieodpowiedni sposób, to możesz przenieść na twarz wszystko to, przed czym miała chronić Cię maseczka. By do tego nie doszło ostrożnie rozwiąż troczki maseczki i trzymając za ich końce zdejmij maseczkę z twarzy. Nie dotykaj dłońmi niczego, poza troczkami – szczególnie “głównej” części maseczki, na której zebrały się wszystkie zanieczyszczenia. Maseczkę wrzuć do pralki – i nie zapomnij dokładnie umyć po tym dłoni.

Maseczka wielorazowa ochronna

15 comments

 1. A jakiego filtra użyć do takiej maseczki?

  1. WHITE RVBBIT

   Karolino – pielęgniarki, którym przekazujemy maseczki wkładają filtr z podwójnej fizeliny medycznej.

 2. A ile zostawiamy na szwy z każdej strony?

  1. WHITE RVBBIT

   Aleksandro, podane wymiary uwzględniają zapas na szwy. My przeszywamy tak, jak widać na zdjęciu, czyli ok. 5 mm od krawędzi 🙂

 3. Mam pytanie odnośnie tricków, A raczej ich dlugosci: 80 cm? Może wkradł się błąd?

  1. WHITE RVBBIT

   Aniu, nie ma błędu – kroimy dwa paski o długości 80 cm. Dwa paski, z których po wszyciu powstaną 4 troczki – bo jeden wszywamy z jednej strony maseczki, a drugi z drugiej. Widać to na tym zdjęciu:
   https://whitervbbit.com/wp-content/uploads/2020/03/Jak-uszyc-maseczkę-krok6-2048×730.jpg

   W ten sposób po wszyciu powstaną 4 troczki o długości ok. 35 cm.

 4. A ten batyst jakie ma zastosowanie? Służy jako filtr, czy do kieszonki coś wkładamy?

  1. WHITE RVBBIT

   Paulino, batyst tworzy kieszonkę, do której można dodatkowo włożyć filtr.
   Tę kieszonkę można uszyć z każdej bawełny, my wykorzystaliśmy batyst, bo po prostu mamy go w pracowni 🙂

 5. Bardzo dziękuję za schemat. Poproszę jednak o poradę – zamierzam wszyć gumkę (ok 4 mm szerokości), zamiast troczków jaka powinna być długość gumki?

  1. WHITE RVBBIT

   Ewo, gumki powinny mieć ok. 25 cm

 6. Cześć,
  czy bawełna, z której szyjecie maseczki ma zalecenie prania do 60°C? Bardzo trudno kupić barwioną, którą można prać w 60° przeważnie jest to 40°C. Co się stanie z taką bawełną w wysokiej temperaturze?
  Pozdrawiam.

  1. WHITE RVBBIT

   Kasiu, bawełnę, z której szyjemy maseczki można prać w 60 stopniach. Jeśli natomiast chodzi o inne bawełny, także te pościelowe – to zalecenia prania w temp. 40°C wiążą się z dwiema rzeczami: kurczliwością tkaniny i wrażliwością nadruku. Jeśli chcesz uszyć maseczkę z bawełny drukowanej, która ma zalecenia prania 40°C to polecamy wybrać pastelowe odcienie i wziąć pod uwagę, że maseczka może się o kilka milimetrów skurczyć.

 7. Bardzo dziękuję o odpowiedź i pozdrawiam 🙂

 8. Witam. Mam pytanie odnośnie drucika który się wkłada na stałe do maski. Jak to wygląda po praniu w 60 czy też 90 stopniach? Zastanawiam się czy w tej temperaturze osłonka drucika nie rozpada się i czy np nie farbuje. Chciałabym otrzymać informację która ułatwiła by mi decyzję czy ją wmontować czy odpuścić sobie. Dziękuję

  1. Natalaalaa

   Równiez mnie to zastanawia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

już od 179 zł

Wygodne zwroty

masz na to 14 dni

Gwarancja jakości

Polska produkcja, certyfikowane materiały

Bezpieczne płatności

przelewy online/karty/BLIK