Darmowa dostawa w Polsce już od 179 zł

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń do nas
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00

Social

Jak naprawić biustonosz

Jak naprawić biustonosz

Jakie są najpopularniejsze usterki bieliźniane? Co z nimi robić: reklamować czy wyrzucić stanik? A może po prostu naprawić ulubiony biustonosz? O tym wszystkim opowiemy za chwilę – a jeśli zamiast czytać, wolisz popatrzeć i posłuchać, to zapraszamy na film!

Jak naprawić biustonosz: druty wychodzące z miseczki

Jedną z najczęstszych wad bieliźnianych, z którymi większość kobiet miała w życiu do czynienia, są druty wystające z miseczki. Skąd bierze się taki problem? Przyczyny mogą być następujące:

 • uszkodzony drut, nazywany potocznie fiszbiną
  W artykule poświęconym w całości fiszbinom – Fiszbin czy fiszbiny – o konstrukcji biustonosza – pokazywaliśmy jak każda z nich powinna wyglądać. Wykonany ze specjalnego stopu drut powinien być z obu stron zabezpieczony gładką końcówką. Jeśli ta końcówka jest uszkodzona, to bardzo prawdopodobne, że w którymś momencie przebije tunel gorseciarski. Tego typu wadę należy zawsze reklamować, ponieważ wynika ze złej jakości użytego surowca.
  Jeśli chcesz zobaczyć jak dokładnie wygląda prawidłowa i uszkodzona końcówka, to dokładnie pokazujemy to na filmie.
 • niewłaściwy tunel gorseciarski
  Nie bez powodu tak często podkreślamy, że tunele, jakich używamy w naszej pracowni, są polskiej produkcji. Zamawiamy je u producenta, który specjalizuje się właśnie w tunelach i produkuje je w rodzinnej firmie od kilku dekad. Aby ocenić, czy tunel wszyty do naszego biustonosza jest dobrej jakości, należy mu się dokładnie przyjrzeć. Jeśli jest mocny, włókna ściśle do siebie przylegają, nie widać “prześwitów”, czyli włożonej do środka fiszbiny, to tunel jest w porządku. Jeżeli jednak włókna są na tyle luźne, że widzicie włożony drut, to taki tunel z pewnością się wkrótce uszkodzi.
 • niewłaściwe wszycie, czyli za mało miejsca na fiszbinę
  Co się stanie, jeśli krawcowa włoży do tunelu zbyt długą fiszbinę? W którymś momencie wyjdzie ona bokiem 🙂 To właśnie dlatego tak często zaznaczamy, że nasze kanaliki są odrobine dłuższe niż druty. Dzięki temu fiszbina ma miejsce, by pracować i układać się swobodnie, a my nie musimy się martwić, że za chwilę zobaczymy jak wychodzi z tunelu.
 • brak zabezpieczeń (rygli)
  Jedną z najważniejszych maszyn używanych w profesjonalnych pracowniach bieliźnianych jest ryglówka. To nią wykonujemy rygle zabezpieczające szwy, robimy mocowania ramiączek i zamykamy tunel gorseciarski. Jeśli krawcowa nie zrobi rygli po obu stronach tunelu lub jeśli producent celowo z nich rezygnuje (tak jest często w biustonoszach gładkich, formowanych termicznie), to wystający drut jest tylko kwestią czasu.

Zobacz film na naszym kanale i koniecznie go zasubskrybuj! Będziemy tam wrzucać porady Króliczka, filmy z pracowni i filmy DIY!

Nasz kanał na YouTube znajdziesz tutaj: https://www.youtube.com/c/WHITERVBBIT

Jak naprawić drut wychodzący z miseczki?

Jeśli dziura, przez którą wyszedł drut jest przy końcu tunelu, a tak dzieje się zazwyczaj, to naprawa jest bardzo prosta. Wystarczy włożyć fiszbinę do środka i wykonać mocny szew poniżej powstałej dziury. Pamiętajmy jednak, że ta prosta naprawa zadziała jedynie wtedy, gdy tunel będzie dobrej jakości – w przeciwnym razie dziura powstanie znowu, w nowym miejscu.

W sytuacji, gdy uznamy, że uszkodzenie tunelu jest duże, możemy go wzmocnić dodatkową tasiemką. W tym celu możemy przyszyć lub przykleić dowolną taśmę (ważne, by była cienka, a przy tym wytrzymała), a przeszycie wykonać dopiero na niej. Tunel będzie wzmocniony, a drut nie będzie miał już drogi ucieczki 🙂

Jak naprawić biustonosz: uszkodzone haftki

Jedna z naszych klientek przyznała nam ostatnio, że uwielbia nasze biustonosze bralette między innymi dlatego, że nie posiadają tradycyjnych haftek. Chwilę po tym dodała, że nie jest w stanie zliczyć, ile biustonoszy uszkodziła podczas prania bielizny z codziennymi ubraniami. W tym praniu obrywały najczęściej haftki 🙂

Jak więc wymienić haftkę, która się naderwała lub ma uszkodzone pętelki? Wystarczy ją odciąć, otrzymaną końcówkę biustonosza włożyć do nowej haftki (one są dostępne w niemal każdej pasmanterii) i przeszyć całość mocnym ściegiem. Warto też zabezpieczyć końcówki ryglami, co pokazujemy dokładnie na filmie.

Tu ważna uwaga: na filmie prezentujemy wersję skróconą, by was nie zanudzić. Przepis na dokładne przeszycie brzmi:
– odetnij lub odpruj starą haftkę,
– włóż nową, tak by materiał był włożony do środka na co ok 5 mm,
– przeszyj cały bok ściegiem prostym lub zyg-zakiem
– końcówki zabezpiecz ryglami, by się nie popruły

W ten sam sposób wymień drugą część haftki, o ile oczywiście jest taka potrzeba.

Jak naprawić biustonosz: wymiana ramiączek

Jak sobie poradzić z ramiączkami, które są uszkodzone, zmieniły kolor albo po prostu brzydko wyglądają? Możemy je łatwo wymienić na nowe!

Najprostszym sposobem wymiany ramiączek jest ich delikatne odprucie bądź wycięcie i doszycie do nich nowej gumy. Można to zrobić wymieniając całe ramiączko (wtedy najlepiej odpruć stare) albo za pomocą łącznika. Choć może brzmieć to skomplikowanie, to na filmie pokazujemy, jak łatwo to zrobić. Idealnym łącznikiem, który łatwo kupić w każdej pasmanterii jest kółeczko bądź regulator:

Jak naprawić biustonosz

Jak wstawić kółeczko? Odciąć stare ramiączko, pozostawiając około 5 cm. W tę pozostawioną część włożyć kółeczko i przyszyć mocnym ściegiem. Do kółeczka wystarczy wtedy doszyć nowe ramiączko, pamiętając też o tym, by było zamocowane z tyłu biustonosza.

Ważna uwaga: jeśli nie robimy ramiączek idealnie na nasz wymiar, to pamiętajmy o regulatorach.

Jak zrobić ramiączka odczepiane?

Innym sposobem wymiany ramiączek jest doszycie do biustonosza pętelki, umożliwiającej zaczepianie haczyka. Dzięki niej będziemy mogli mocować dowolne ramiączka (także gotowe, kupione w sklepach bieliźnianych). Jedyne, o czym musimy pamiętać to:
1) zrobienie pętelek z obu stron biustonosza
2) zakończenie obu stron ramiączek haczykami

Nie zapominajmy, że ramiączka są obciążone mocnymi naprężeniami. Trzeba je zatem szyć wzmocnionymi ściegami, a w przypadku szycia ręcznego przeszyć je wielokrotnie.

Jak zrobić ramiączka ozdobne?

Ostatnim sposobem na szybkie odnowienie ramiączek jest naszycie na nie ozdobnej taśmy. Nie musimy nic odpruwać, odcinać, zmieniać regulatorów ani kombinować z pętelkami – po prostu naszywamy ładną nową taśmę, na stare brzydkie ramiączko – i to wszystko.

Jeśli mamy do dyspozycji taśmę, ozdobne tiulowe skrzydełka albo inne dekoracje, które są elastyczne, to możemy je naszyć aż od nasady ramiączka z przodu do regulatora z tyłu. Elastyczna taśma będzie pracować z ramiączkiem, więc nie ma obawy, że coś się nam zniszczy. Pamiętajmy jednak, by robić to elastycznym szwem, na przykład zyg-zakiem, bo zwykły prosty szew nie poradzi sobie z zachowaniem sprężystości.

Jeżeli natomiast chcemy ozdobić ramiączka sztywną dekoracyjną taśmą, na przykład taką, jaką pokazujemy na filmie, to najlepiej naszyć ją jedynie na wybranym odcinku ramiączka. Wtedy zachowamy regulację i elastyczność, a jednocześnie ozdobimy tę część, na której najbardziej nam zależy.

Jeśli potrzebujecie dokładnego tutorialu ze szczegółowym omówieniem któregoś z tych procesów, to piszcie śmiało. Czekamy na wasze komentarze!

2 comments

 1. Mam problem w praniu odkleiła się taśma wykończeniowa na dole stanika czy można to jakoś naprawić , skleić i czym 😊

  1. WHITE RVBBIT

   Hej Beato,
   Chodzi o biustonosz od nas? Nie stosujemy kleju, wszystko w naszych biustonoszach jest wszywane 🙂 napisz nam coś więcej, abyśmy mogły zrozumieć problem. Pozdrawiamy! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

już od 179 zł

Wygodne zwroty

masz na to 14 dni

Gwarancja jakości

Polska produkcja, certyfikowane materiały

Bezpieczne płatności

przelewy online/karty/BLIK