Darmowa dostawa w Polsce już od 179 zł

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń do nas
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00

Social

Jak poprawnie zmierzyć obwód bioder?

Jak poprawnie zmierzyć obwód bioder?

Mierzenie obwodu bioder może wydawać się banalnie proste. Jednak doświadczenie z pracowni pokazało nam, że wiele kobiet ma z tym duży problem. Nie chodzi oczywiście o to JAK zmierzyć obwód. Tutaj większej filozofii nie ma. Chodzi o to GDZIE przyłożyć centymetr, by pomiar był miarodajny. Czy mierzyć wysoko, przy talerzach biodrowych? A może znacznie niżej, na wysokości pośladków? Czy mierzyć luźno, czy może ścisnąć maksymalnie centymetr, tak jak wtedy, gdy mierzymy obwód ciasno pod biustem?

Te pytania, choć pozornie błahe, mają znaczący wpływ na wybór właściwego rozmiaru ubrań i bielizny, co jest szczególnie istotne podczas zakupów przez internet. Zacznijmy zatem od początku:

“Gdzie mierzymy obwód bioder?”

– krótka odpowiedź brzmi: mierzymy w najszerszym miejscu pupy. Dłuższa natomiast – i zgodna z antropometrią – mówi o tym, by mierzyć biodra poziomo, z tyłu przez największą wypukłość pośladków, a z przodu przez tekturę przyłożoną stycznie do największej wypukłości brzucha. Dlaczego właśnie w taki sposób, z uwzględnieniem wypukłości brzucha? Dlatego, bo biodra są zwykle najszerszym miejscem ciała, więc dopasowane ubrania projektuje się tak, by swobodnie przez nie przeszły. Stąd właśnie zamki wszywane na linii bioder w sukienkach lub spodniach. Uwzględnienie wypukłości brzucha i dodanie jej do obwodu bioder sprawi, że gotowe ubranie będzie układać się bardziej miękko, a materiał nie będzie zdeformowany.

Czy biodra mierzymy na kościach biodrowych?

Czy można zatem przyjąć, że pomiar bioder na wysokości kości biodrowych będzie prawidłowy? Oczywiście nie. I musimy przyznać, że jest to fatalna wiadomość. Większość kobiet w taki właśnie sposób pomiarów dokonuje, a to z kolei prowadzi do niewłaściwego określenia rozmiaru ubrań.

Wyjaśnijmy to na przykładzie. Jeśli staniesz przed lustrem i przyłożysz centymetr na wysokości kości biodrowych, a następnie sprawdzisz, jaki obwód masz na wysokości najszerszego miejsca pupy, to prawdopodobnie okaże się, że te dwa obwody różnią się o kilka lub kilkanaście centymetrów. Jeśli więc na wysokości kości biodrowych wynik wynosił na przykład 86 cm, to tabela wymiarów sugerowałaby rozmiar XS. Z kolei pomiar dokonany w najszerszym miejscu pośladków dałby przykładowo wynik 96 cm, co zgodnie z tabelą rozmiarów jest już rozmiarem M. To aż dwa rozmiary różnicy!

Jest to o tyle istotne, bo pomiar bioder jest jednym z najważniejszych parametrów podczas ustalenia rozmiaru ubrań lub bielizny. Weryfikujemy go kupując spodnie, spódnice, sukienki, płaszcze, stringi, figi, pasy do pończoch. Obwód bioder mierzymy także podczas szycia miarowego. Tu jest o tyle przyjemniej i bezpieczniej, że pomiarów dokonuje wykwalifikowana krawcowa lub krawiec.

Mierzenie bioder: dlaczego w najszerszym miejscu pupy?

Choć kwestię właściwego zdejmowania miary z bioder poruszamy z klientkami niemal w każdym tygodniu, to i tak wiele z nich pyta: ale dlaczego właśnie tam mierzymy? czy nie można tego zmienić, skoro i tak wszyscy mierzą się na kościach?

– tym wątpliwościom sprzyja fakt, że skoro kości biodrowe noszą taką właśnie nazwę, to logiczne wydaje się przykładanie centymetra właśnie na ich szczycie. Pamiętajmy jednak, że kość biodrowa biegnie aż do uda, jest więc o wiele większa niż widać to na pierwszy rzut oka. Mięśnie pośladkowe znajdują się zatem w jej sąsiedztwie i wyznaczają jeden z najszerszych obwodów ciała.

Mierzenie bioder, poprawne mierzenie biustu albo zdejmowanie miary z talii – choć na pozór łatwe i intuicyjne – potrafią przysporzyć wielu wątpliwości. Omawiamy je szczegółowo w naszych tekstach i w krótkich filmach na naszym Instagramie. A skoro już jesteśmy przy talii, to kto wie, gdzie powinniśmy jej szukać – i czym właściwie różni się od pasa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

już od 179 zł

Wygodne zwroty

masz na to 14 dni

Gwarancja jakości

Polska produkcja, certyfikowane materiały

Bezpieczne płatności

przelewy online/karty/BLIK