Darmowa dostawa w Polsce już od 179 zł

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń do nas
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00

Social

Biustonosz na początek ciąży

Jaki biustonosz na początku ciąży?

Czy pierwsze tygodnie ciąży to moment, w którym warto sprawić sobie nowy biustonosz? Czy istnieje uniwersalna bielizna ciążowa? Jaki stanik do karmienia sprawdzi się najbardziej i czy warto o nim myśleć już w pierwszym trymetrze? Postaramy się rozwiać te wszystkie wątpliwości!

Jedno z najbardziej nam bliskich przekonań “okołociążowych” mówi o tym, że każda ciąża jest inna. Jako kobiety różnimy się od siebie pod wieloma względami, także tym jaki mamy stosunek do ciąży, jakie towarzyszą nam w niej emocje, jak zmienia się nasze ciało i umysł, i jak przebiega sama ciąża. Nie ma zatem jednej złotej reguły, która wyznaczałaby idealny model ciążowy – niezależnie od tego, czy mówimy o typowych objawach, typowym samopoczuciu czy typowej ciążowej bieliźnie.

Co więcej: wiele kobiet przyznaje, że w pierwszej ciąży czuły się zupełnie inaczej niż w kolejnych – i że dotyczyło to także spraw zakupowych. Pierwsza ciąża bywa pod tym względem wyjątkowa, szczególnie, gdy mówimy o ciąży długo wyczekiwanej. Niektóre z przyszłych mam chcą od razu ogłosić nowinę całemu światu i od pierwszych tygodni podkreślają swój stan ciążową odzieżą. Inne wręcz przeciwnie – noszą dotychczasowe ubrania i bieliznę tak długo, jak tylko się da. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczamy – teraz albo w przyszłości – warto wiedzieć jakie opcje daje nam nowoczesny rynek bieliźniany.

Bielizna ciążowa – co to takiego?

Bielizna ciążowa to zwykle biustonosz i figi zaprojektowane z myślą o kobietach w ciąży. Akcesorium uzupełniającym tę kategorię są specjalny pasy ciążowe, które mają odciążyć kręgosłup i miednicę. Podstawową funkcją bielizny ciążowej jest zapewnienie komfortu i wygody przyszłej mamy oraz dopasowanie do zmieniającego się ciała.

Choć kategoria bielizny ciążowej ma swoje typowe produkty – na przykład biustonosze bez fiszbin uszyte na bazie topu albo wysokie figi z pasem ciążowym – to wiele kobiet podchodzi do tego tematu z dużą swobodą. Warto podkreślić, że nie ma jednego konkretnego biustonosza, który sprawdzi się u wszystkich w czasie ciąży i laktacji. Nie ma też potrzeby kupowania takich produktów, jeśli nie jesteśmy do nich przekonane. To dokładnie tak, jak z ubraniami z działu “dla mam”: jeśli zamiast typowych sukienek odcinanych pod biustem wolimy dopasowane dzianinowe sukienki czy zwykłe koszule, to nie ma sensu tego zmieniać. W ciąży najważniejsze jest samopoczucie przyszłej mamy, a nie odhaczanie “obowiązkowych” punktów dla ciężarnych.

Bielizna ciążowa – czy wystarczy jedna?

Najważniejsze pytanie dotyczące bielizny ciążowej brzmi: czy jest nam ona w ogóle potrzebna. To, jak ustaliłyśmy, powinnyśmy ocenić same. Pytanie numer dwa brzmi: kiedy warto ją kupić i czy początek ciąży to na pewno właściwy moment?

Pierwszym sygnałem wskazującym na konieczność kupienia nowego biustonosza jest duża wrażliwość piersi i zmiana rozmiaru na większy. Ten moment występuje zwykle w pierwszym trymestrze ciąży, ale tak jak większość ciążowych objawów: nie pojawia się u każdej kobiety. Bolesność piersi i ich nadwrażliwość można złagodzić zmianą bielizny na delikatniejszą: z miseczkami wyścielanymi bawełną albo stanikami na bazie tak zwanej “kopy”, która nie ma żadnych szwów. Dobrym pomysłem jest przymierzenie delikatnych staników z miękkiej, elastycznej koronki, które dla wielu kobiet są idealnym wyborem.

Kolejne pytanie, jakie warto postawić brzmi: czy jeden typowo ciążowy biustonosz wystarczy na całą ciążę? Cóż, to raczej wątpliwe. Ciało przyszłej mamy bardzo się zmienia, zarówno pod wpływem hormonów, jak i rosnącej wagi. Piersi są tu strefą szczególnie wrażliwą na zmiany, ponieważ organizm przygotowuje je do laktacji. Jeżeli nie chcemy zmieniać co chwilę biustonosza, to warto wybierać te z elastycznym obwodem i miękkimi miseczkami, uszytymi z elastycznych materiałów. Odradzamy natomiast typowe haftowane balkonetki lub półgorsety, bo one mają mniejszą tolerancją na zmieniający się rozmiar.

Biustonosz braletka – idealny stanik ciążowy?

Jednym z rodzajów biustonosza, jakie polecamy szczególnie przyszłym mamom – bez względu na to, czy jest to początek ciąży, jej końcówka czy moment tuż po porodzie – są miękkie, koronkowe braletki. Mamy tu na myśli biustonosze bralette uszyte z elastycznych koronek, a nie stabilnych haftów – to bardzo ważne, bo tylko te pierwsze będą dopasowywać się do biustu.

Przykładem takiej braletki jest koronkowy biustonosz Mad Cat No. 12. Jego obwód jest regulowany, dzięki czemu możemy go zmieniać aż o 30 centymetrów. Guma wszyta w obwodzie jest na tyle stabilna, by dać dobre podparcie i na tyle miękka, by nie podrażniać skóry. Biustonosz ma podwyższone miseczki uszyte z miękkiej koronki, dzięki czemu możemy go nosić nawet, gdy rozmiar biustu zmieni się o dwa rozmiary. Sprawdzi się też podczas karmienia piersią, ponieważ miękkie miseczki łatwo odsunąć, nie podrażniając ciała i nie męcząc się z dodatkowymi klipsami.

Inną opcją jest koronkowy biustonosz Mad Cat No. 8. Tu oprócz elastycznej koronki i regulowanego obwodu mamy jeszcze jedną zaletę wartą odnotowania: zapięcie z przodu, które świetnie sprawdza się także w czasie karmienia piersią.

Biustonosze z fiszbinami

Czy staniki z fiszbinami są odpowiednie dla kobiet w ciąży? To zależy wyłącznie od naszych indywidualnych odczuć. Jeśli do tej pory wybierałyśmy zawsze biustonosze usztywniane fiszbiną i w takich modelach czujemy się najlepiej, to nie ma powodu, by z nich zrezygnować. Sygnałem świadczącym o tym, że biustonosz z fiszbinami nie jest najlepszym pomysłem będzie odczuwalny ból lub dyskomfort powodowany sztywną konstrukcją.

Nie zapominajmy, że kluczem do tego, by biustonosz – bez względu na to, czy jest miękki czy usztywniany – jest właściwy dobór rozmiaru. Zbyt mały rozmiar miseczki (a pamiętajmy, że biust w ciąży się powiększa) to również za mała fiszbina, która nie będzie przylegać we właściwym miejscu, powodując ucisk tkanki piersiowej i podrażniając skórę. Jeśli więc zauważysz, że ulubiony stanik przestał pasować, to pomyśl o zmianie rozmiaru – w wielu przypadkach to zupełnie rozwiązuje problem.

Jeśli biustonosze z fiszbinami są dla nas lepszą opcją niż staniki zupełnie miękkie, to zwróćmy uwagę na modele z tak zwaną kopą. Tego typu staniki mają miseczki pozbawione wewnątrz szwów, dzięki czemu są bardzo komfortowe, a przy tym zapewniają dobre podtrzymanie i stabilizację. Przykłady? Beżowy biustonosz z czarną koronką Black Swan lub biały stanik w poziomki Queen of Sweets. Oba mają termicznie formowane miseczki, wyprodukowane dla nas przez renomowanego producenta. Dzięki temu świetnie wyglądają i chronią biust przed utratą elastyczności, a przy tym nie podrażniają wrażliwych piersi. Oba biustonosze są dostępne w rozmiarówce brafitterskiej, więc nawet jeśli biust nieco zmieni swój rozmiar, można bez problemu dobrać odpowiedni rozmiar:

Biustonosz ciążowy rosnący – jak działa?

Rosnący ciążowy biustonosz to taki stanik, którego miseczki i obwód rosną razem z nami. Tego typu biustonosze mają często formę topu na szerokich ramiączkach, dzięki czemu są miękkie i wygodne. Co sprawia, że biustonosze “rosną”? Specjalne elastyczne materiały, które dopasowują się do obwodów. Bardzo często można trafić na stwierdzenie, że biustonosz ciążowy rosnący to uniwersalny biustonosz na całą ciążę. To jednak nie do końca prawda. Owszem, jeśli mamy niewielki lub średni biust, a w czasie ciąży jego rozmiar zmieni się o dwa-trzy rozmiary, to może nam się udać przechodzić wszystkie trymestry w tylko jednym produkcie. Jeśli jednak nasz biust okaże się bardzo wrażliwy albo znacznie zmieni swój rozmiar, to “uniwersalność” biustonosza stanie pod znakiem zapytania.

Nie ma złotej zasady, która pozwoliłaby nam określić, czy tego typu biustonosz będzie dla nas idealny, czy nie. Jego niewątpliwe zalety to brak wewnętrznych szwów i miękki obwód. Odbywa się to jednak kosztem wyglądu stanika, który dla wielu kobiet jest po prostu nieciekawy i mało dekoracyjny. A to, wbrew pozorom, bardzo istotne kryterium.

Biustonosz do karmienia – jak wybrać najlepszy?

Biustonosz do karmienia to kolejny temat zależny od bardzo wielu czynników. Szczegółowo pisaliśmy o nich w tekście: Biustonosz do karmienia – jaki wybrać? Zanim jednak zdecydujemy się wyposażyć garderobę w różnorodne staniki do karmienia, pamiętajmy, że na początku ciąży trudno jest przewidzieć, jaki stanik się nam sprawdzi przy laktacji, a jaki nie. I czy w ogóle będziemy go potrzebować.

Klasyczny biustonosz do karmienia ma miseczki mocowane specjalnym klipsem, który umożliwia odpięcie jej górnej części. W ten sposób możemy odsłonić pierś bez konieczności zdejmowania ramiączka. Czy to rozwiązanie sprawdza się u każdej kobiety? Jak łatwo się domyślić: nie. Klipsy bywają problematyczne, a w wielu przypadkach są zupełnie niepotrzebne. Zanim więc zdecydujemy się na inwestowanie w bieliznę ciążową, warto sprawdzić, czy wygodniejsze nie okażą się dla nas biustonosze sportowe albo elastyczne koronkowe braletki, których miękkie miseczki są wygodne przy karmieniu, a przy tym wyglądają pięknie.

Braletka Elsie

2 comments

  1. Na początku ciąży jak najbardziej sprawdziły mi się tylko i wyłącznie króliczkowe koronki, moje ciało było tak wrażliwe,że nie było opcji abym nosiła coś innego ?Natomiast już w połowie 2 trymestru niestety ale musiałam przejść na bieliznę dla mam oraz typowo sportową,ponieważ mimo,że koronki od króliczka mam wszystkie w największym rozmiarze przestały po prostu być na mnie dobre.

    1. WHITE RVBBIT

      Sandro, dziękujemy za komentarz! Pomyślimy o powiększeniu rozmiarówki tych najbardziej wygodnych modeli, bo dostajemy dużo głosów takich jak Twój ❤️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

już od 179 zł

Wygodne zwroty

masz na to 14 dni

Gwarancja jakości

Polska produkcja, certyfikowane materiały

Bezpieczne płatności

przelewy online/karty/BLIK